Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Lidé bojovali o život, muž si zatím fotil místo tragédie se selfie tyčí. „Nechutné,“ bouří se internet

Lidé bojovali o život, muž si zatím fotil místo tragédie se selfie tyčí. „Nechutné,“ bouří se internet

Zatímco se záchranáři snažily pomoci přeživším včerejšího teroristického útoku v centru Londýna, neváhal jeden z přihlížejících vytasit selfie tyč a zvěčnit se se záchrankami v pozadí. Fotka se začala okamžitě šířit po sociálních sítích, kde se lidé bezohlednosti nestačí divit. „Neuvěřitelné! Někteří lidé jsou nechutní!“ burácí jeden z rozhořčených komentářů na twitteru. Není to ale jediný snímek, který v souvislosti s terorem v Londýně vzbudil pozdvižení.

Muž s tmavými brýlemi, který se pomocí selfie tyče fotí před Westminsterem je terčem kritiky lidí na sociálních sítích. Příspěvky neskrývají znechucení nad tím, že zatímco lidé na místě útoku umírali, jiní neváhali využít situace k pořízení vlastní fotografie.

„Pane se selfie tyčkou, vy byste ji potřeboval strčit do zadku,“ napsal uživatel twitteru pod nickem Stuart. Tweet už označilo jako oblíbený přes 2300 lidí a další bezmála tisíc uživatelů ho sdílel na svých účtech.

„Neuvěřitelné! Někteří lidé jsou nechutní!“ odpověděla na tweet Lynne Hall a vyzvala londýnskou policii, aby „nemocného jedince“ vysledovala a „přinejmenším ho veřejně zostudila“.

Muž se selfie tyčkou však ten den nebyl jediným, kdo se na místě tragédie fotil. Podobnou fotografii na twitter umístil i mladý muž, který s dalšími desítkami dalších lidí během zásahu policejních a záchranných složek uvízl na nejznámější londýnské atrakci. „O 20 minut později a já jsem stále zde, na London Eye,“ napsal k fotce. 

Selfie z London Eye při teroristickém útokuSelfie z London Eye při teroristickém útokuautor: Twitter

Debatu vzbudil i snímek ženy v šátku, která zdánlivě bez povšimnutí prochází kolem jedné z obětí teroru a jako jediná se o ní nijak viditelně nezajímá. Mnozí uživatelé internetu tento snímek rozhořčeně sdíleli s dovětkem, že se „jedná o muslimku a její nezájem mluví za vše“. Kritici ale poukazují na to, že jde o předsudky vynášené bez jakékoli znalosti okolností. Obdobná fotografie s ještě netečnějším mužem, o jehož vyznání je možné leda spekulovat, totiž zdaleka takovou reakci nevyvolala.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744