Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Lidé s vízy ze sedmi muslimských zemí už smí do USA. Úřady odvolaly zákaz

Lidé s vízy ze sedmi muslimských zemí už smí do USA. Úřady odvolaly zákaz

Úřady Spojených států umožní na základě pátečního rozhodnutí federálního soudu v Seattlu vstup do země lidem s vízy, jejichž platnost dočasně zrušily kvůli dekretu prezidenta Donalda Trumpa. Oznámilo to dnes ministerstvo zahraničí. Ministerstvo vnitřní bezpečnosti ovšem zároveň uvedlo, že co nejdříve bude podána žádost o pozastavení platnosti soudního verdiktu.

"Odvolali jsme dočasné zrušení platnosti víz," informovalo ministerstvo zahraničí. "Jednotlivci s vízy, která nebyla fyzicky zrušena, mohou nyní (do USA) přicestovat, pokud jsou víza jinak platná," píše se dále v prohlášení americké diplomacie.

Víza americké úřady dočasně zrušily občanům sedmi převážně muslimských zemí, které zmiňoval Trumpův dekret podepsaný minulý týden. Jednalo se o Irán, Irák, Libyi, Somálsko, Súdán, Sýrii a Jemen. Podle páteční informace ministerstva zahraničí počet takto dočasně zrušených víz nepřekročil 60 tisíc.

Mluvčí ministerstva vnitřní bezpečnosti dnes sdělila, že úřad se výroku soudu v Seattlu podřídí. Žádost o nouzové pozastavení platnosti tohoto verdiktu podle ní ale podá ministerstvo spravedlnosti, jakmile to bude možné.

Federální soud v americkém Seattlu v pátek dočasně zablokoval dekret amerického prezidenta Donalda Trumpa, který zakazuje občanům sedmi převážně muslimských zemí vstup do Spojených států. Opatření soudce Jamese Robarta má platnost na celém území USA a úřady už dnes na jeho základě odvolaly zrušení víz občanům dotyčných zemí. Trump na twitteru výrok soudce kritizoval. Označil ho za směšný a uvedl, že bude zrušen. Proti politice nového amerického prezidenta se dnes demonstrovalo mimo jiné v Británii, na Filipínách či v Indonésii.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1