Články odjinud

Loď Aquarius musela změnit trasu plavby. Migranti jsou po týdnu na moři vyčerpaní a trpí mořskou nemocí

Loď Aquarius musela změnit trasu plavby. Migranti jsou po týdnu na moři vyčerpaní a trpí mořskou nemocí

Tři plavidla s migranty z Afriky z lodi Aquarius, kterou minulý týden odmítly přijmout Itálie a Malta, musela na cestě do španělské Valencie změnit trasu plavby. Důvodem je špatné počasí, konkrétně silný vítr a až čtyřmetrové vlny. Informovala o tom dnes agentura ANSA s odvoláním na neziskovou organizaci SOS Méditerranée.

„Aquarius bude pokračovat podél východního pobřeží Sardinie, které ji tak ochrání před špatným počasím,“ uvedla na twitteru organizace SOS Méditerranée. Loď Aquarius a dvě italská plavidla by měl ostrov Sardinie ochránit před silným větrem. Původně měly lodě plout kolem jižního cípu Sardinie nejkratší cestou do Valencie, kam měly podle dřívějších odhadů dorazit v sobotu.

Organizace SOS Méditerranée dnes rovněž na twitteru napsala, že řada ze 625 migrantů, kteří na třech lodích plují, trpí mořskou nemocí. Lidé jsou také vyčerpaní několikadenní plavbou. Na moři jsou už téměř týden.

Loď Aquarius, kterou provozují Lékaři bez hranic a humanitární organizace SOS Méditerranée, zachránila z moře a gumových člunů u libyjských břehů při několika operacích ze soboty na neděli 629 migrantů. Bylo mezi nimi i 123 nezletilých bez doprovodu a několik těhotných žen. Poté se přeplněná loď, která má kapacitu maximálně 500 lidí, vydala na sever ke břehům Sicílie.

Itálie ale v neděli odmítla lodi Aquarius vydat povolení k zakotvení ve svém přístavu a požádala o přijetí plavidla Maltu, která migranty rovněž odmítla. V pondělí nabídlo Španělsko, že migranty přijme. Poté byla z přeplněné lodi většina běženců přeložena na dvě italská plavidla, několik těhotných žen bylo převezeno do Itálie.

Rozhodnutí Itálie odmítnout běžence souvisí se změnou vlády a předvolebním slibem nového ministra vnitra Mattea Salviniho, že zastaví příchod migrantů do Itálie. V posledních čtyřech letech připlulo do Itálie přes Středozemní moře přes 600.000 migrantů.

 

Články odjinud