Loď Aquarius musela změnit trasu plavby. Migranti jsou po týdnu na moři vyčerpaní a trpí mořskou nemocí | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Loď Aquarius musela změnit trasu plavby. Migranti jsou po týdnu na moři vyčerpaní a trpí mořskou nemocí

Loď Aquarius musela změnit trasu plavby. Migranti jsou po týdnu na moři vyčerpaní a trpí mořskou nemocí

Tři plavidla s migranty z Afriky z lodi Aquarius, kterou minulý týden odmítly přijmout Itálie a Malta, musela na cestě do španělské Valencie změnit trasu plavby. Důvodem je špatné počasí, konkrétně silný vítr a až čtyřmetrové vlny. Informovala o tom dnes agentura ANSA s odvoláním na neziskovou organizaci SOS Méditerranée.

„Aquarius bude pokračovat podél východního pobřeží Sardinie, které ji tak ochrání před špatným počasím,“ uvedla na twitteru organizace SOS Méditerranée. Loď Aquarius a dvě italská plavidla by měl ostrov Sardinie ochránit před silným větrem. Původně měly lodě plout kolem jižního cípu Sardinie nejkratší cestou do Valencie, kam měly podle dřívějších odhadů dorazit v sobotu.

Organizace SOS Méditerranée dnes rovněž na twitteru napsala, že řada ze 625 migrantů, kteří na třech lodích plují, trpí mořskou nemocí. Lidé jsou také vyčerpaní několikadenní plavbou. Na moři jsou už téměř týden.

Loď Aquarius, kterou provozují Lékaři bez hranic a humanitární organizace SOS Méditerranée, zachránila z moře a gumových člunů u libyjských břehů při několika operacích ze soboty na neděli 629 migrantů. Bylo mezi nimi i 123 nezletilých bez doprovodu a několik těhotných žen. Poté se přeplněná loď, která má kapacitu maximálně 500 lidí, vydala na sever ke břehům Sicílie.

Itálie ale v neděli odmítla lodi Aquarius vydat povolení k zakotvení ve svém přístavu a požádala o přijetí plavidla Maltu, která migranty rovněž odmítla. V pondělí nabídlo Španělsko, že migranty přijme. Poté byla z přeplněné lodi většina běženců přeložena na dvě italská plavidla, několik těhotných žen bylo převezeno do Itálie.

Rozhodnutí Itálie odmítnout běžence souvisí se změnou vlády a předvolebním slibem nového ministra vnitra Mattea Salviniho, že zastaví příchod migrantů do Itálie. V posledních čtyřech letech připlulo do Itálie přes Středozemní moře přes 600.000 migrantů.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.