Články odjinud

Londýn dal spojencům o Skripalovi nebývalé množství informací, tvrdí britský tisk

Londýn dal spojencům o Skripalovi nebývalé množství informací, tvrdí britský tisk

Británie svým spojencům po otravě bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v jihoanglickém Salisbury poskytla nebývalé množství zpravodajských informací. S odvoláním na vysoce postaveného britského představitele o tom informoval list Financial Times (FT).

Británie podle zdroje FT svým spojencům poskytla detailní vědeckou analýzu nervově paralytické látky použité při otravě Sergeje a Julije Skripalových, ale i řadu zpravodajských informací, které podpořily její tvrzení, že za útokem stojí Moskva.

"Poskytli jsme našim spojencům nebývalé množství zpravodajských informací, abychom je přesvědčili, že neexistuje žádná jiná věrohodná alternativa, než že to byl ruský stát," uvedl v rozhovoru s FT vysoce postavený britský představitel, který si nepřál zveřejnit svou totožnost.

Londýn informace údajně předal především spojencům z Evropské unie a Severoatlantické aliance. Jejich množství bylo ale stát od státu různé. Nejvíce informací dostali podle FT členové výzvědné aliance Five Eyes, tedy USA, Kanada, Austrálie a Nová Zéland. O něco méně sdílní byli Britové v případě některých členských zemí EU.

Jako projev solidarity s Británií, podle které je za útok na Skripalovy s největší pravděpodobností zodpovědné Rusko, téměř tři desítky zemí včetně Česka vypověděly tento týden desítky ruských diplomatů.

 

Články odjinud