Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Londýn, Madrid, Paříž. Připomeňte si nejhorší útoky za 30 let v západní Evropě

Londýn, Madrid, Paříž. Připomeňte si nejhorší útoky za 30 let v západní Evropě

Exploze v Manchestru si při pondělním koncertu americké zpěvačky Ariany Grandeové vyžádala nejméně 22 mrtvých a několik desítek zraněných. Ačkoliv se jedná o velké neštěstí, v Evropě se odehrály mnohem krvavější tragédie. Podívejte se na přehled nejhorších útoků v západní Evropě za poslední třicet let

Aféra Lockerbie

21. prosince 1988 skončil tragicky let společnosti Pan American World Airways. Na palubě letadla nad skotským městečkem Lockerbie odpálil Libyjec Abdal Basat Midžrahí plastickou trhavinu Semtex československé výroby. Neštěstí si vyžádalo 270 obětí z celkem 21 států, i s 11 oběťmi zahynuvšími pod troskami na zemi.

Bombové útoky na vlaky v Madridu

Ráno 11. března 2004 otřásla hlavním městem Španělska série výbuchů, které si vyžádaly 191 lidských životů, více než 2000 lidí bylo zraněno. Teroristé Al-Káidy zanechali v různých vlacích spojujících předměstí Madridu s centrem města 13 časovaných bomb, které ukryli ve sportovních taškách.

720p 480p 360p 240p
Teroristické útoky v Evropě

Útoky v Paříži z listopadu 2015

V noci z 13. listopadu na 14. listopad 2015 provedli teroristé v Paříži celkem šest útoků střelnými zbraněmi a čtyři sebevražedné bombové útoky. Útoky si vyžádaly 130 mrtvých a více než 350 zraněných. K útoku se přihlásil takzvaný Islámský stát.

Teroristický útok v Nice z července 2016

14. července 2016 najel v pozdních večerních hodinách do davu lidí oslavujících v jihofrancouzském městě Nice svátek Dobytí Bastily těžký nákladní vůz.  Atentát si vyžádal 86 mrtvých a více než 400 zraněných. Pachatelem útoku byl jednatřicetiletý Francouz tuniského původu, Mohamed Lahouaiej Bouhlel. Policie ho zastřelila krátce po útoku.

Střelba v Norsku

22. července 2011 zanechal norský občan Anders Behring Breivik v historii své země krvavou stopu. Nejprve dopoledne odpálil bombu ve vládní čtvrti v Oslu, kde bylo zabito více než 70 lidé. O několik hodin později pak Breivik v převlečení za policistu zastřelil obdobný počet lidí na letním táboře Svazu dělnické mládeže, mládežnické organizace norské sociálně demokratické Strany práce, na ostrůvku Utøya nedaleko Osla.

Útoky v Londýně z července 2005

7. července 2005 provedli v Londýně čtyři sebevražední atentátníci sérii teroristických útoků. V metru a v patrovém autobuse během ranní špičky odpálili bomby, které si vyžádaly 52 mrtvých a takřka osm set zraněných. K útoku se přihlásila teroristická skupina Al-Káida.  

Útoky v Bruselu z března 2016

22. března 2016 došlo v Bruselu k sérii explozí. Bratři Brahim a Khalid el-Bakraouiovi a Najim Laachraoui odpálili na mezinárodním letišti Zaventem a stanici metra Maelbeek bomby, které si vyžádaly nejméně 32 obětí a asi 340 zraněných.  K útokům se přihlásila teroristická organizace Islámský stát.

 

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1