Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Londýn se potýká s nárůstem vražd. Většinou se vraždí nožem

Londýn se potýká s nárůstem vražd. Většinou se vraždí nožem

Britská metropole se potýká s prudkým nárůstem vražd, v únoru a v březnu jich bylo dokonce více než v obdobně početném New Yorku. Alarmující je obzvláště počet vražedných útoků nožem, které tvoří drtivou většinu případů všech vražd. Londýnská policie hovoří o vícero příčinách, nejvíce pak o vyrovnávání účtů mezi gangy, labouristická opozice zase upozorňuje, že britským bezpečnostním silám chybí v celé zemi 21.000 policistů.

Nejnovější případ vraždy nožem se stal v Londýně v noci na dnešek, obětí byl 18letý mladík, který zraněním podlehl na místě. V neděli večer byli v rozmezí 40 minut v britské metropoli ubodáni dva lidé.

Podle aktuálních statistik zemřelo v Londýně na následky útoku nožem nejméně 37 lidí. Tento výčet se může zvýšit o lednovou vraždu ročního batolete, u něhož zatím nebyla přesná příčina smrti stanovena.

Celkem pak bylo v hlavním městě za prvních sto dní letošního roku zavražděno přes 50 lidí. Pro srovnání, loni bylo za celý rok v Londýně zavražděno asi 130 lidí. Již tehdy se hovořilo o velkém nárůstu, neboť ještě v roce 2014 zde bylo evidováno 83 vražd.

Britská média násilnosti v Londýně často přirovnávají k dění v New Yorku. V únoru bylo v Londýně zavražděno 15 lidí a v březnu 11, zatímco ve východoamerickém městě se ve stejném období stalo 11, respektive 21 vražd.

Šéfka metropolitní policie Cressida Dicková v rozhovoru s BBC minulý týden prohlásila, že objasnit vraždy je stále složitější, neboť vyšetřovatelé se setkávají nejen s mlčením svědků, ale také v případě útoku gangů jen obtížně dokážou určit konkrétní odpovědnost.

Hledání řešení, jak na růst násilí reagovat, není podle úřadů a ani policie jednoduché. Dicková nicméně prohlásila, že velmi dobrým preventivním nástrojem jsou osobní prohlídky, které policie podle zákona může v určitých rizikových oblastech provádět, aniž by měla nějaké důvodné podezření. Dodala, že tyto preventivní prohlídky mají obrovský dopad, pokud jsou prováděny ve správnou dobu a na správném místě.

Někteří policejní činitelé a také labouristická opozice má podle listu The Independent jasno v tom, že velké problémy způsobuje nedostatek policistů, kterých oproti roku 2010 ubylo o 21.000. Ministryně vnitra Amber Ruddová ale nesouhlasí s názorem, že by v ulicích nebyl dostatek policistů.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1