Londýn se potýká s nárůstem vražd. Většinou se vraždí nožem | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Londýn se potýká s nárůstem vražd. Většinou se vraždí nožem

Londýn se potýká s nárůstem vražd. Většinou se vraždí nožem

Britská metropole se potýká s prudkým nárůstem vražd, v únoru a v březnu jich bylo dokonce více než v obdobně početném New Yorku. Alarmující je obzvláště počet vražedných útoků nožem, které tvoří drtivou většinu případů všech vražd. Londýnská policie hovoří o vícero příčinách, nejvíce pak o vyrovnávání účtů mezi gangy, labouristická opozice zase upozorňuje, že britským bezpečnostním silám chybí v celé zemi 21.000 policistů.

Nejnovější případ vraždy nožem se stal v Londýně v noci na dnešek, obětí byl 18letý mladík, který zraněním podlehl na místě. V neděli večer byli v rozmezí 40 minut v britské metropoli ubodáni dva lidé.

Podle aktuálních statistik zemřelo v Londýně na následky útoku nožem nejméně 37 lidí. Tento výčet se může zvýšit o lednovou vraždu ročního batolete, u něhož zatím nebyla přesná příčina smrti stanovena.

Celkem pak bylo v hlavním městě za prvních sto dní letošního roku zavražděno přes 50 lidí. Pro srovnání, loni bylo za celý rok v Londýně zavražděno asi 130 lidí. Již tehdy se hovořilo o velkém nárůstu, neboť ještě v roce 2014 zde bylo evidováno 83 vražd.

Britská média násilnosti v Londýně často přirovnávají k dění v New Yorku. V únoru bylo v Londýně zavražděno 15 lidí a v březnu 11, zatímco ve východoamerickém městě se ve stejném období stalo 11, respektive 21 vražd.

Šéfka metropolitní policie Cressida Dicková v rozhovoru s BBC minulý týden prohlásila, že objasnit vraždy je stále složitější, neboť vyšetřovatelé se setkávají nejen s mlčením svědků, ale také v případě útoku gangů jen obtížně dokážou určit konkrétní odpovědnost.

Hledání řešení, jak na růst násilí reagovat, není podle úřadů a ani policie jednoduché. Dicková nicméně prohlásila, že velmi dobrým preventivním nástrojem jsou osobní prohlídky, které policie podle zákona může v určitých rizikových oblastech provádět, aniž by měla nějaké důvodné podezření. Dodala, že tyto preventivní prohlídky mají obrovský dopad, pokud jsou prováděny ve správnou dobu a na správném místě.

Někteří policejní činitelé a také labouristická opozice má podle listu The Independent jasno v tom, že velké problémy způsobuje nedostatek policistů, kterých oproti roku 2010 ubylo o 21.000. Ministryně vnitra Amber Ruddová ale nesouhlasí s názorem, že by v ulicích nebyl dostatek policistů.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.