Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Londýn zakázal Uber. Podle úřadů nesplňuje podmínky

Londýn zakázal Uber. Podle úřadů nesplňuje podmínky

Populární alternativní taxislužba dostala v britské metropoli tvrdou ránu. Tamní regulátor dopravy ji zcela zakázal a odebírá jí licenci. Nesplňuje podle něj patřičné podmínky, jak informovala BBC. Uber se s podobnými problémy potýká celosvětově a spory s vedením velkých metropolí pro něj nejsou nic nového, v případě Londýna jde ale přeci jen o výjimečnou situaci. Moderní metropole je pro službu důležitým trhem, o který teď - alespoň na nějakou dobu - přichází.

Regulátor TfL vzal v potaz, že Uber svým přístupem a chováním údajně prokazuje nedostatek firemní odpovědnosti, která by potenciálně mohla mít vliv na bezpečí. Regulátor konkrétně zmiňuje špatný přístup k ohlašování vážných trestných činů či získávání zdravotních potvrzení.

Uber podle TfL také nedostatečně vysvětloval používání softwaru, který umožňuje pracovníkům regulátora omezit přístup k aplikaci a bránit jim ve vykonávání jejich povinností.

Rozhodnutí, proti němuž má Uber 21 dní na odvolání, podpořil i londýnský starosta Sadiq Khan. „Bylo by špatné, kdyby TfL prodloužila Uberu licenci, pokud existuje možnost, že by mohl ohrozit bezpečí Londýňanů,“ komentoval. Firma lhůtu hodlá využít a proti kroku úřadů se bude bránit, během jejího trvání smí pokračovat v provozu. Uber má v Londýně přes 40.000 řidičů.

Generální tajemník Asociace licencovaných taxikářů Steve McNamara Khana pochvílil. Hodlá nyní naléhat na soud, aby rozhodnutí potvrdil. „Tato nemorální společnost nemá na londýnských ulicích místo,“ cituje McNamaru BBC.

Spory mezi klasickými taxikáři a řidiči Uberu jsou k vidění nejen v Lonýdně. V Praze eskalovaly minulý týden, kdy taxikáři na Letišti Václava Havla napadli několik řidičů čekajících na zákazníka.

Následné demonstrace vyústily v požadavek na primátorku Adrianu Krnáčovou, aby používání aplikace zakázala, nebo Uber přinutila dodržovat zákony. „Na ultimáta jsem nikdy nereagovala, nicméně i kdybych to tentokrát udělat chtěla, nic bych nezmohla. Taxikáři nechápou, že město nemůže Uber zakázat ani pro něj určovat podmínky. To je úlohou těch, kteří vytvářejí zákony, a to je v tomto případě ministerstvo průmyslu a obchodu,“ odvětila Krnáčová.

Podle ministerstva je nutné počkat na rozhodnutí evropského soudního dvora. Ten bude rozhodovat o zákazu služby ve Španělsku. Do té doby má podle ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka (ČSSD) pražský magistrát provádět kontrolní činnost a udělovat postihy.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1