Londýnský atentátník vraždil ze msty. Vyšetřovatelé už znají tajemství jeho poslední zprávy | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Londýnský atentátník vraždil ze msty. Vyšetřovatelé už znají tajemství jeho poslední zprávy

Londýnský atentátník vraždil ze msty. Vyšetřovatelé už znají tajemství jeho poslední zprávy

Britští vyšetřovatelé se přiblížili k definitivnímu rozluštění okolností březnového útoku v centru Londýna. 22. března tam u budovy parlamentu udeřil Chalíd Masúd – 52letý kriminálník inspirovaný islámským terorismem. To potvrzuje i jeho poslední zpráva, kterou se podle deníku The Independent podařilo bezpečnostním expertům odhalit.

Masúd před smrtí sáhnul po populární aplikaci WhatsApp a jen několik minut před tím, než začal vraždit, odeslal poslední zprávu. Konstatoval v ní, že vede džihád v odplatě za akce západních armád v muslimských zemích na Blízkém východě, píše The Independent.

Po tom, co odeslal poslední zprávu, rozpoutal peklo. Na Westminsterském mostě v centru metropole najížděl do lidí. Zběsilou jízdu skončil u budovy parlamentu, kde narazil do zdi. Pak vyzbrojený nožem vyběhl ven a ubodal policistu, než ho další příslušníci bezpečnostních složek zastřelili. Celkem zavraždil 5 lidí, kolem 50 dalších zranil.

The Independent píše, že policie zná i příjemce poslední zprávy a intenzivně ho vyslýchala. Nakonec ho ale propustila na svobodu, protože usoudila, že o tom, co se má odehrát, dopředu nevěděl a nebyl součástí teroristova plánu.

720p 480p 360p 240p
Teroristický útok v Londýně

Policie po útoku v srdci Londýna spustila rozsáhlé razie a zatýkala podezřelé. Celkem 11 dalších lidí bylo postupně zproštěno obvinění. Policie se stále kloní k tomu, že útočník jednal zcela sám a neměl přímé vazby na teroristické organizace.

Britská metropole je přesto stále mimořádně ostražitá. Svědčí o tom i včerejší případ, kdy nedaleko sídla premiérky policie zatkla muže vyzbrojeného noži, který podle ní chtěl útočit. Jednalo se – stejně jako v případě Masúda – o člověka známého úřadům z minulosti.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.