Články odjinud

Los Angeles odškodnilo rodinu bezdomovce zastřeleného při zásahu. Město vyplatilo dva miliony dolarů

Los Angeles odškodnilo rodinu bezdomovce zastřeleného při zásahu. Město vyplatilo dva miliony dolarů

Kalifornské město Los Angeles se rozhodlo vyplatit dva miliony dolarů (43 milionů korun) rodině bezdomovce, kterého policie při kontroverzním zásahu v březnu 2015 zastřelila. Rodina peníze přijala, čímž byl občanskoprávní spor vyřešen, napsala v noci na dnešek agentura Reuters.

Třiačtyřicetiletý Charly Keunang, původem z Kamerunu, který byl v místní komunitě znám pod přezdívkou Afrika, byl zastřelen během policejního zásahu po nahlášené krádeži v nechvalně proslulé losangeleské oblasti Skid Row, kde se po ulicích potulují stovky lidí bez domova. Keunang, který byl psychicky nemocný, se při kontrole dostal s policisty do potyčky. Z videa, které incident zachytilo, je patrné, že se sápal po policistově pouzdře s pistolí, následně byl několika výstřely zabit.

Policejní inspekce střelbu vyhodnotila jako oprávněnou a trojici policistů, která se do ní zapojila, odmítla stíhat. K podobnému závěru dospěla i prokuratura, podle které policisté jednali v sebeobraně. V občanskoprávním sporu ale porota nedávno rozhodla, že za odpovědnost za Keunangovu smrt nesou dva ze zmíněné trojice policistů.

Krátce po rozhodnutí poroty se Los Angeles rozhodlo spor urovnat. „Protistrana učinila nabídku, kterou jsme přijali. Byly to dva miliony dolarů,“ oznámil právní zástupce rodiny Dna Stormer. Úřad starosty a ani losangeleská policie urovníní nijak nekomentovaly.

 

Články odjinud