Lži a až příliš podobné příběhy. Dánové posílají až polovinu žadatelů o azyl domů | info.cz

Články odjinud

Lži a až příliš podobné příběhy. Dánové posílají až polovinu žadatelů o azyl domů

Z 500 odmítnutých žádostí o azyl v Dánsku z loňského roku obsahovalo 284 neúplné či nepravdivé údaje. Zjistila to kontrola, o které ve středu informoval zpravodajský portál The Local. Úřady přitom možná neodhalily všechny nepřesnosti a dezinformace, uvedl zástupce ředitele Dánské cizinecké služby Anders Dorph.

V případě pochybností se Dánsko snažilo rozhodovat ve prospěch běženců, řekl Dorph. Přesto úřady zamítly přibližně polovinu z 2400 žádostí o azyl obdržených v posledních třech měsících loňského roku. U značné části z nich byly podle Dorpha problémy s věrohodností.

Někteří lidé mají příběhy, které postrádají reálný základ. Vysvětlení prostě neobstojí," prohlásil s tím, že pro udělení azylu se hlavně zjišťuje, zda je daná osoba ve své zemi v ohrožení.

Dorph získal dojem, že mnozí migranti uvádějí podobné až vzorové informace, o kterých si myslí, že jim zaručí úspěch. Když se ale úředníci ptají na podrobnosti - proč a od koho čelí ve vlasti nebezpečí - odpovědi podle něj často nedávají příliš smysl. Dánská cizinecká služba provádí dlouhé rozhovory a další důkladné prověřování, připomněl The Local.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud