Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Má prověřit vztahy Trumpových poradců s Rusy. Komisi ale chybí peníze i právníci

Má prověřit vztahy Trumpových poradců s Rusy. Komisi ale chybí peníze i právníci

Americký sněmovní výbor pro kontrolu tajných služeb, který vyšetřuje údajné propojení týmu prezidenta Donalda Trumpa s ruskými agenty, řeší závažný problém. Dlouhodobě trpí nedostatkem peněz. Spolehnout se přitom nemůže ani na senátní protějšek. Ten do vyšetřování nemůže zasahovat, aby se předešlo duplicitě.

S informací přišel americký web Daily Beast. O navýšení prostředků podle něj žádal republikánský předseda výboru Devin Nunes i jeho demokratický kolega Adam Schiff.

„Upřímně řečeno, ty peníze bychom potřebovali bez ohledu na toto vyšetřování. Když uvážíme velikost agentur, na které dohlížíme a úroveň našich zaměstnanců, je to velmi ubohé srovnání,“ komentoval na tiskové konferenci Schiff.

Výbor dostává nejméně peněž ze všech sněmovních institucí zaměřených na národní bezpečnost. Jeho rozpočet byl v mezi lety 2015 a 2016 pouze 9,6 milionu dolarů (asi 240 milionů korun). Výbor pro zahraniční vztahy přitom pracuje s 14,9 miliony (asi 375 milionů korun).

„Dlouhodobě je podfinancovaný a nyní ještě dostane takto obtížné vyšetřování,“ kritizoval nedostatek peněz výboru demokrat Mike Quigley. Problémem je i nedostatek právníků, které má k dispozici.

Uvnitř výboru navíc dochází k neshodám. Schiff na tiskové konferenci vyjádřil přání, aby spolu s předsedou příště vystupovali před novináři společně. Dosud tomu tak totiž není. Předseda výboru Nunes dokonce popíral informace médií o propojení Trumpových poradců s Ruskem, ačkoli komise zatím nemá v rukou žádné dokumenty ani nevyslechla svědky.

„Pokud má být toto vyšetřování důkladné, objektivní a mít přidanou hodnotu, musí proběhnout za spolupráce obou stran,“ pravil Schiff.

Zatímco americký výbor řeší finanční problémy a rozpory, Rusové mají obavy, že vůči nim Spojené státy chystají finanční blokádu. Podle náměstka ministra zahraničí Sergeje Ryabkova k ní má sloužit zákon, který zabrání prezidentu Trumpovi uvolnit protiruské sankce.

„Pošlapávají naději na zlepšení vztahů,“ citoval Ryabkova server The Moscow Times. Ačkoli návrh zákona zatím ještě neprošel, náměstek tvrdí, že současné protiruské nálady na Kapitolu mu nahrávají.

Ryabkov prohlásil, že nechce zbytečně dramatizovat, ale hodlá sledovat všechny signály, které z Washingtonu budou přicházet.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744