Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mačetami zmasakrovali jeho ženu i tři děti. Přeživší popsal, jaké hrůzy se dějí v Kongu

Mačetami zmasakrovali jeho ženu i tři děti. Přeživší popsal, jaké hrůzy se dějí v Kongu

Daleko od starostí Evropy se začíná rozvíjet konflikt, který by mohl mít neuvěřitelné následky. Z Demokratické republiky Kongo každý týden utíká několik tisíc místních obyvatel. Konflikt mezi kmeny Hema a Lendu má za několik týdnů už stovky obětí, z velké části i ženy a děti. Vypadá to ale, že za regionálním konfliktem stojí někdo zvenčí. Prezident země Joseph Kabila mezitím už několik měsíců odkládá nové volby hlavy státu, údajně kvůli rozbouřené situaci v zemi. Místní ale už chtějí volit a při protestech hlásají, že Kabilu, který je v čele země už 17 let, rozhodně nepodpoří.

„Zabili moji těhotnou ženu a tři mé děti. Chtějí se nás zbavit. Bojíme se o své životy,“ potvrzuje 37letý Nyine Richard, který společně s dalšími desetitisíci uprchlíky čeká na další vývoj situace v uprchlickém táboře. Útočníci zmasakrovali jeho vesnici mačetami. Nešetřili ani děti a také na Richardově hlavě se skví dlouhá jizva po ostří.

Konflikt mezi dvěma skupinami má kořeny už v 70. letech. Situace se ale v posledních měsících znovu vyostřila. Boj mezi pastevci z kmene Hema a farmáři z kmene Lendu dle webu Vice News už vyhnal z domovů více než 200 tisíc lidí. Nejméně 250 jich bylo zabito. Přestože kmeny proti sobě štve historická nenávist, nyní je údajně konflikt jiný.

Vůdci obou skupin shodně tvrdí, že cítí vnější politický tlak na to, aby boj rozvíjeli. Útočníci, kteří vesničany masakrují, údajně mluví jiným dialektem, který je obvyklý v okolí hlavního města Kinshasy, a jsou velice dobře organizovaní. Někdo také pravděpodobně boj sponzoruje.

Vše podle Vice News zapadá do současné politické situace v zemi. Prezidentem je už 17 let Joseph Kabila, jehož mandát ale skončil v roce 2016. Od té doby nicméně stále odkládá termín voleb kvůli neklidné atmosféře v zemi, která mu zřejmě vyhovuje. Proti této situaci ovšem protestují místní, kteří na akcích křičí hesla jako „Kabila musí pryč“. Demonstrace přitom bývají v zemi surově potlačeny, jen během loňského roku při nich zemřelo 47 protestujících.

Zarážející je také postup policie a armády. Přeživší je viní z toho, že konflikt přehlížejí a nesnaží se chránit nevinné. Ačkoli se prý nacházejí v blízkosti útoků, nezapojují se. Reportéři Vice News popisují, že když jeli společně s vojáky kolem hořící vesnice v regionu Ituri, kde zuří nejhorší boje, nikdo se nevydal lidem na pomoc. OSN varuje, že krize v Demokratické republice Kongo by mohla vyústit v humanitární katastrofu.

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1