Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mačetami zmasakrovali jeho ženu i tři děti. Přeživší popsal, jaké hrůzy se dějí v Kongu

Mačetami zmasakrovali jeho ženu i tři děti. Přeživší popsal, jaké hrůzy se dějí v Kongu

Daleko od starostí Evropy se začíná rozvíjet konflikt, který by mohl mít neuvěřitelné následky. Z Demokratické republiky Kongo každý týden utíká několik tisíc místních obyvatel. Konflikt mezi kmeny Hema a Lendu má za několik týdnů už stovky obětí, z velké části i ženy a děti. Vypadá to ale, že za regionálním konfliktem stojí někdo zvenčí. Prezident země Joseph Kabila mezitím už několik měsíců odkládá nové volby hlavy státu, údajně kvůli rozbouřené situaci v zemi. Místní ale už chtějí volit a při protestech hlásají, že Kabilu, který je v čele země už 17 let, rozhodně nepodpoří.

„Zabili moji těhotnou ženu a tři mé děti. Chtějí se nás zbavit. Bojíme se o své životy,“ potvrzuje 37letý Nyine Richard, který společně s dalšími desetitisíci uprchlíky čeká na další vývoj situace v uprchlickém táboře. Útočníci zmasakrovali jeho vesnici mačetami. Nešetřili ani děti a také na Richardově hlavě se skví dlouhá jizva po ostří.

Konflikt mezi dvěma skupinami má kořeny už v 70. letech. Situace se ale v posledních měsících znovu vyostřila. Boj mezi pastevci z kmene Hema a farmáři z kmene Lendu dle webu Vice News už vyhnal z domovů více než 200 tisíc lidí. Nejméně 250 jich bylo zabito. Přestože kmeny proti sobě štve historická nenávist, nyní je údajně konflikt jiný.

Vůdci obou skupin shodně tvrdí, že cítí vnější politický tlak na to, aby boj rozvíjeli. Útočníci, kteří vesničany masakrují, údajně mluví jiným dialektem, který je obvyklý v okolí hlavního města Kinshasy, a jsou velice dobře organizovaní. Někdo také pravděpodobně boj sponzoruje.

Vše podle Vice News zapadá do současné politické situace v zemi. Prezidentem je už 17 let Joseph Kabila, jehož mandát ale skončil v roce 2016. Od té doby nicméně stále odkládá termín voleb kvůli neklidné atmosféře v zemi, která mu zřejmě vyhovuje. Proti této situaci ovšem protestují místní, kteří na akcích křičí hesla jako „Kabila musí pryč“. Demonstrace přitom bývají v zemi surově potlačeny, jen během loňského roku při nich zemřelo 47 protestujících.

Zarážející je také postup policie a armády. Přeživší je viní z toho, že konflikt přehlížejí a nesnaží se chránit nevinné. Ačkoli se prý nacházejí v blízkosti útoků, nezapojují se. Reportéři Vice News popisují, že když jeli společně s vojáky kolem hořící vesnice v regionu Ituri, kde zuří nejhorší boje, nikdo se nevydal lidem na pomoc. OSN varuje, že krize v Demokratické republice Kongo by mohla vyústit v humanitární katastrofu.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1