Mačetami zmasakrovali jeho ženu i tři děti. Přeživší popsal, jaké hrůzy se dějí v Kongu | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mačetami zmasakrovali jeho ženu i tři děti. Přeživší popsal, jaké hrůzy se dějí v Kongu

Mačetami zmasakrovali jeho ženu i tři děti. Přeživší popsal, jaké hrůzy se dějí v Kongu

Daleko od starostí Evropy se začíná rozvíjet konflikt, který by mohl mít neuvěřitelné následky. Z Demokratické republiky Kongo každý týden utíká několik tisíc místních obyvatel. Konflikt mezi kmeny Hema a Lendu má za několik týdnů už stovky obětí, z velké části i ženy a děti. Vypadá to ale, že za regionálním konfliktem stojí někdo zvenčí. Prezident země Joseph Kabila mezitím už několik měsíců odkládá nové volby hlavy státu, údajně kvůli rozbouřené situaci v zemi. Místní ale už chtějí volit a při protestech hlásají, že Kabilu, který je v čele země už 17 let, rozhodně nepodpoří.

„Zabili moji těhotnou ženu a tři mé děti. Chtějí se nás zbavit. Bojíme se o své životy,“ potvrzuje 37letý Nyine Richard, který společně s dalšími desetitisíci uprchlíky čeká na další vývoj situace v uprchlickém táboře. Útočníci zmasakrovali jeho vesnici mačetami. Nešetřili ani děti a také na Richardově hlavě se skví dlouhá jizva po ostří.

Konflikt mezi dvěma skupinami má kořeny už v 70. letech. Situace se ale v posledních měsících znovu vyostřila. Boj mezi pastevci z kmene Hema a farmáři z kmene Lendu dle webu Vice News už vyhnal z domovů více než 200 tisíc lidí. Nejméně 250 jich bylo zabito. Přestože kmeny proti sobě štve historická nenávist, nyní je údajně konflikt jiný.

Vůdci obou skupin shodně tvrdí, že cítí vnější politický tlak na to, aby boj rozvíjeli. Útočníci, kteří vesničany masakrují, údajně mluví jiným dialektem, který je obvyklý v okolí hlavního města Kinshasy, a jsou velice dobře organizovaní. Někdo také pravděpodobně boj sponzoruje.

Vše podle Vice News zapadá do současné politické situace v zemi. Prezidentem je už 17 let Joseph Kabila, jehož mandát ale skončil v roce 2016. Od té doby nicméně stále odkládá termín voleb kvůli neklidné atmosféře v zemi, která mu zřejmě vyhovuje. Proti této situaci ovšem protestují místní, kteří na akcích křičí hesla jako „Kabila musí pryč“. Demonstrace přitom bývají v zemi surově potlačeny, jen během loňského roku při nich zemřelo 47 protestujících.

Zarážející je také postup policie a armády. Přeživší je viní z toho, že konflikt přehlížejí a nesnaží se chránit nevinné. Ačkoli se prý nacházejí v blízkosti útoků, nezapojují se. Reportéři Vice News popisují, že když jeli společně s vojáky kolem hořící vesnice v regionu Ituri, kde zuří nejhorší boje, nikdo se nevydal lidem na pomoc. OSN varuje, že krize v Demokratické republice Kongo by mohla vyústit v humanitární katastrofu.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.