Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Macron a jeho o 24 let starší žena. Zvládne roli první dámy líp než Trumpova Melania?

Macron a jeho o 24 let starší žena. Zvládne roli první dámy líp než Trumpova Melania?

Emmanuel Macron se v neděli stal novým francouzským prezidentem. Zatímco on je v devětatřiceti letech nejmladší hlavou státu v historii své země, jeho manželka Brigitte naopak poutá pozornost tím, že je o 24 let starší. Takový věkový rozdíl není ve světové politice ojedinělý; ostatně čtyřiadvacet let od sebe dělí i amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho manželku Melanii, i tak se ale hovoří o tom, že Brigitte bude „neortodoxní“ první dámou. Na rozdíl od značně pasivní a v pozadí se držící Melanie hraje Brigitte v kariéře svého muže klíčovou roli a chystá se být hodně vidět i v Elysejském paláci. 

Čtyřiašedesátiletá bývalá profesorka na gymnáziu si Francouze získala ještě předtím, než její manžel dobyl Elysejský palác. Je považována za velmi inteligentní a šarmantní ženu, která je pro Emmanuela Macrona důležitá nejenom v osobním životě. Prezidentovi blízcí hovoří o tom, že role Brigitte byla pro Macronův raketový vzestup na politickém kolbišti naprosto klíčová.

Hodně byla vidět už v době, kdy se bývalý investiční bankéř Macron stal ministrem hospodářství ve vládě Françoise Hollandea. Brigitte se účastnila zasedání jeho kabinetu, a když se Emmanuel loni v srpnu rozhodl kandidovat na prezidenta, opustila svoji práci, aby mu v uskutečnění jeho snu pomohla. „Emmanuel Macron by bez ní nikdy nevyplul na tuto dobrodružnou cestu,“ uvedl Macronův spolupracovník Marco Ferracci pro Bloomberg. „Její přítomnost je pro něj základní nutností.“

Brigitte se silně angažovala v hnutí Vpřed! (En Marche!), které Macron založil kvůli prezidentské kandidatuře, měla lví podíl na choreografii jeho kampaně a připravovala ho na zásadní projevy. „Když chceš něco říci Emmanuelovi, předej to přes Brigitte,“ vystihl roli Brigitte pro týdeník L´Express senátor Françoise Patriat.

Ač byl Macron zprvu považován za outsidera prezidentských voleb, společně s Brigitte se jim v neděli povedlo dojít až do Elysejského paláce. Před novým francouzským prezidentem stojí řada těžkých výzev, při jejichž zdolávání se bude jistě moci opřít – tak jako doposud – o svoji manželku. „Jsem součástí všeho, co se kolem něj děje, už dvacet let,“ řekla Brigitte novinářům vloni v říjnu během zasedání ve Štrasburku. „Vždycky vás překvapuje, když se manželky objevují po boku svých protějšků. Ale tohle je místo, kam patříme,“ dodala.

Sám Macron už oznámil, že chce dát své manželce nějaký oficiální status, který sice nebude placený, ale protože ještě žádný jeho předchůdce neupravil takovým způsobem roli první dámy, jedná se o historický milník, který ještě více podtrhne důležitost Brigitte pro Emmanuela a v tuto chvíli i pro celou Francii.  

Konkrétní obrysy Brigittiny funkce ještě nejsou známy, spekuluje se však o tom, že coby zkušená profesorka dostane na starost školství. „Chce soustředit na reformu školství a práci s autistickými a postiženými dětmi, mimo politické linie,“ uvedla britskému The Sunday Times Candice Nedelec, která je spoluautorkou autobiografie prezidentského páru.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1