Macron čelí kritice kvůli poradci Bennalovi, který bil účastníka prvomájové demonstrace | info.cz

Články odjinud

Macron čelí kritice kvůli poradci Bennalovi, který bil účastníka prvomájové demonstrace

Na francouzského prezidenta Emmanuela Macrona se snesla kritika za způsob, jakým se rozhodl reagovat na chování jednoho ze svých bezpečnostních poradců. Alexandra Benallu kamery zachytily, jak v civilním oblečení, ale s policejní helmou na hlavě bije účastníka prvomájové demonstrace. Macron mu v reakci na incident na dva týdny pozastavil výkon funkce, informovala dnes agentura AFP.

Video pořízené během demonstrací u příležitosti letošního Svátku práce zachytilo Benallu, jak z místa potyčky demonstrantů s policií odvlekl mladou dívku. Následně se vrátil a zapojil se do snahy policie zpacifikovat mladého demonstranta. Tomu podle záběrů uštědřil několik ran.

Macron v reakci na květnový incident Benallovi na dva týdny pozastavil výkon funkce, podle kritiků je to ale příliš mírný trest. „To video je šokující. Máme pocit, že lidé z Macronovy svity stojí nad zákonem,“ řekl rádiu Europe 1 předseda opoziční konzervativní strany Republikáni Laurent Wauquiez.

Podle mluvčího francouzského prezidenta Bruna Rogera-Petita měl Alexandre Benalla povolení účastnit se policejní akce proti demonstrantům jako pozorovatel. „Zjevně ale zašel dál,“ dodal mluvčí, podle kterého si Macron Benallu po incidentu předvolal a pozastavil mu na čtrnáct dní výkon funkce.

Podle mluvčího prezidentův spolupracovník nedostal za dva týdny mimo práci plat a později byl také zařazen na jinou pracovní pozici. Jde o „nejvážnější“ trest, jaký kdy prezidentský palác svému zaměstnanci uložil, dodal Roger-Petit. Toto potrestání je podle něj posledním stupněm varování před propuštěním.

O Benallu se mezitím začala v souvislosti s jeho chováním na prvomájové demonstraci zajímat i policie. Zahájeno bylo předběžné vyšetřování kvůli „násilí spáchanému osobou ve veřejné službě“.

V první květnový den se ve Francii pravidelně konají demonstrace, které často vyústí ve střety s policí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud