Macron odboráře neuspokojil. Francii ochromí celonárodní stávka proti „sociální nespravedlnosti“ | info.cz

Články odjinud

Macron odboráře neuspokojil. Francii ochromí celonárodní stávka proti „sociální nespravedlnosti“

Na výzvu odborového svazu CGT se dnes bude ve Francii stávkovat. Uzavřená zůstane řada škol, omezení budou panovat v hromadné dopravě. Ke čtyřiadvacetihodinové celonárodní stávce by se mohli připojit i zaměstnanci některých turistických atrakcí včetně Eiffelovy věže v Paříži. Výzvu odborářů podpořila také část příznivců sociálního hnutí žlutých vest. Podle odborové centrály se bude protestovat proti "sociální nespravedlnosti" po celé Francii.

Problémům budou muset čelit po ránu lidé, kteří se do práce vydají hromadnou dopravou. Ke stávce se hodlají připojit zaměstnanci národního železničního dopravce SNFC i společnosti RATP, která provozuje metro, tramvaje a autobusy v Paříži a okolí. Stávkovat budou také někteří zaměstnanci pařížských letišť Charlese de Gaullea, Orly a Le Bourget.

Kromě Paříže se demonstrace chystají například i ve městech Lille, Bordeaux, Marseille, Clermont-Ferrand či Nantes. V hlavním městě má vyjít protestní pochod ve 14:00 SEČ od radnice k náměstí Svornosti.

Dnešní protest má být mimo jiné odpovědí na celonárodní debatu, kterou v lednu zahájil prezident Emmanuel Macron. Pochody budou podle CGT „debatou na asfaltu“.

Předchozí výzvu CGT k protestu vyslyšelo v prosinci minulého roku jen v Paříži podle organizátorů 15.000 lidí, podle policie jich bylo 6000. Protesty sociálního hnutí žlutých vest, které se konají od poloviny listopadu, přitom pravidelné lákají desítky až stovky tisíc demonstrantů. Dnešní akci odborářů nicméně podpořila i jedna z hlavních postav hnutí žlutých vest Eric Drouet.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Články odjinud