Macron se snaží vybruslit z aféry s ex-bodyguardem. Naznačil, že se Benalla spřáhl s jeho odpůrci | info.cz

Články odjinud

Macron se snaží vybruslit z aféry s ex-bodyguardem. Naznačil, že se Benalla spřáhl s jeho odpůrci

Francouzský prezident Emmanuel Macron svým poradcům přiznal, že si od loňského léta vyměnil se svým bývalým spolupracovníkem Alexandrem Benallou dva vzkazy. Elysejský palác Benallu loni v létě propustil kvůli jeho kontroverznímu zásahu při prvomájové demonstraci. Ve Francii se debatuje o tom, jak to, že i potom Benalla používal diplomatický pas a komunikoval s Macronem.

Benalla tento týden v rozhovoru se serverem Mediapart řekl, že s Macronem i po svém propuštění prostřednictvím služby Telegram komunikoval. Macron v pondělí svým poradcům přiznal, že od Benally dostal několik vzkazů, z nichž mnohé byly podle něj „podivné“. Odpověděl prý jen na dva z nich, a to velmi stručně.

„V červenci, v době té aféry, mne znepokojil jeho stav, tak jsem se ho zeptal, jak se mu vede,“ řekl prezident. Ve druhém případě mu Benalla vzkázal, že někdo o prezidentovi mluvil špatně při večeři, a Macron na to reagoval otázkou „Kdo?“ Odpověď podle týdeníku Canard enchaîné nedostal. Benalla se podle prezidenta snaží využít toho, že byl prezidentovi blízký, a vyhledává teď lidi, proti nimž Macron vždy bojoval a kteří ho bezmezně napadají. „Benalla je pouze jejich užitečný idiot,“ citoval Macrona Canard enchaîné.

K tvrzení Mediapart, že si Benalla všechny kontakty s prezidentem uložil, Macron před poradci řekl, ať je tedy Mediapart nebo Benalla ukážou.

Právní výbor Senátu dnes oznámil, že v pátek požádal Elysejský palác a vládu, aby vysvětlily, jak mohl Benalla použít diplomatický pas po svém propuštění. Benalla na diplomatické dokumenty cestoval do Afriky a do Izraele. Senátní výbor ve své žádosti upozornil, že Benalla pod přísahou při své výpovědi v září řekl, že všechny dokumenty nechal ve své bývalé kanceláři v Elysejském paláci. Výbor chce také ověřit, zda propuštěním opravdu skončila veškerá spolupráce mezi prezidentským úřadem a Benallou.

Skandál kolem Benally ohrožuje Macronovu pozici, kvůli využívání diplomatických dokladů může být Benalla vyšetřován pro zneužití důvěry a úředních dokumentů. Macron podle médií nereagoval náležitě, když se ukázalo, že se jeho blízký člověk podílel na bití účastníků květnové demonstrace. Macron ho propustil až se zpožděním.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud