Macron slíbil ústupky, ale nestačí to. V ulicích to stále vře, kritikou nešetří ani opozice | info.cz

Články odjinud

Macron slíbil ústupky, ale nestačí to. V ulicích to stále vře, kritikou nešetří ani opozice

Francouzský prezident Emmanuel Macron svým pondělním projevem k národu, v němž v reakci na několikatýdenní protesty takzvaných žlutých vest ohlásil daňové úlevy i zvýšení mezd, nepřesvědčil levici ani pravici, píše dnes francouzský tisk. Mezi demonstranty navíc panuje pocit, že je šéf Elysejského paláce nevyslyšel, uvedl konzervativní list Le Figaro.  Na mnoha místech Francie i přes Macronem ohlášené kroky pokračují blokády.

Centrista Macron se podle levicového deníku Le Monde sice rozhodl zmírnit zátěž, kterou pro Francouze představují jeho reformy, ale zároveň se nechce vzdát své politiky, které věří a kterou prosazuje od svého příchodu do Elysejského paláce. „Ani jednou se nezmínil o nějaké zásadní změně a nezpochybnil filozofii své politiky, naopak trval na tom, že je potřeba pokračovat v transformaci země prostřednictvím reformy státu,“ uvedl deník. Pouze mírnými ústupky podle něj Macron riskuje, že protesty potrvají.

Le Figaro se v úvodníku táže, zda již dříve oznámené upuštění od zvýšení daně z pohonných hmot a Macronův pondělní projev budou k zastavení revolty stačit. „Nejde už o politickou budoucnost Emmanuela Macrona ani o jeho schopnost zavést reformy... V našich ulicích a městech a na silnicích ve Francii se hraje o naši demokratickou budoucnost,“ konstatuje list. Pochybuje také, zda Macronovy reformy lze „za současného stavu“ považovat za trvalé.

Le Monde píše, že ohlášená opatření považuje za nedostatečná jak levice, tak pravice.

Před poslance dnes odpoledne předstoupí premiér Édouard Philippe, jenž oznámí podrobnosti kroků, které v pondělí avizoval Macron.

Šéf poslanců Macronovy strany Republika v pohybu (REM) Richard Ferrand připustil, že Francie bude muset „bezpochyby zvýšit rozpočtový deficit“, ale stane se tak podle něj pouze dočasně. Vládní mluvčí Benjamin Griveaux uvedl, že ohlášená opatření vyjdou na osm až deset miliard eur (207 až 258 miliard Kč).

Zástupci žlutých vest sice podle něj ocenili Macronův projev jako první pozitivní krok, obecně jsou ale zklamaní. Hnutí ale není jednotné a další jeho představitelé naopak vyzvali k příměří. „Nyní musíme tuto krizi ukončit, protože nemůžeme strávit zbytek života na kruhových objezdech,“ řekla umírněná zástupkyně žlutých vest Jacline Mouraudová.

Na mnoha místech Francie dnes navzdory Macronovým slibům pokračují blokády silnic. Ráno podle francouzského tisku demonstrovali studenti asi 170 lyceí po celé zemi. Zatím ale nejsou zprávy o násilnostech podobných těm z minulého týdne.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud