Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Macronova revoluce: do parlamentu chce dostat politické „zelenáče“

Macronova revoluce: do parlamentu chce dostat politické „zelenáče“

Více než polovinu parlamentní kandidátky hnutí nového francouzského prezidenta Emmanuela Macrona přejmenovaného na Republika v pohybu (La République en marche) tvoří političtí nováčci bez zkušeností. Nový francouzský prezident chce mít i nový parlament. A to v zemi, kde politické elity zůstávaly tradičně po desetiletí beze změn, píše agentura AP.

Na předběžném seznamu uveřejněném ve čtvrtek tak najdeme stíhací pilotku, učitele, farmáře, sportovce, nebo lidi bez práce. O zapsání na kandidátku do 577členného Národního shromáždění se ucházelo více než 19 000 lidí, místo má jisté zatím 428 z nich.

„Naši kandidáti jsou znamením, že se do srdce politického života natrvalo vracejí občané,“ uvedl stranický tajemník Richard Ferrand. Za Republiku v pohybu kandiduje i elitní policista Jean-Michel Fauvergue, šéf týmu, jenž zničil islamistickou buňku, která provedla pařížské teroristické útoky v listopadu 2013. Nebo Claire Tassaditová Houdová, jejíž sestra byla jednou ze 130 obětí.

Zájemci se hlásili na webu a měli dodat životopis spolu s motivačním dopisem. Průměrný věk vybraných je 46 let, v končícím Národním shromáždění to bylo 60 let. Polovinu tvoří ženy a jen pět procent kandidátů už bylo členy parlamentu, všichni za socialistickou stranu.

Na kandidátku se nedostal bývalý premiér Manuel Valls. Hnutí ale proti němu nepostaví v okrsku, kde se bude ucházet o zvolení, žádného protikandidáta. Podobně bude postupovat ještě v asi desítce dalších případů.

Konečná kandidátka hnutí Republika v pohybu bude podána 19. května.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1