Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Maďarská vesnice láká Evropany znechucené multikulturalismem. Bojuje proti muslimské kultuře

Maďarská vesnice láká Evropany znechucené multikulturalismem. Bojuje proti muslimské kultuře

Muslimské oděvy tu nechceme. S touto tezí přišlo vedení maďarské vesnice Ásotthalom. Tamní starosta chce do obce nalákat přistěhovalce ze zemí západní Evropy a stát v čele války proti muslimské kultuře.

Byla by to obyčejná vesnice na maďarsko-srbských hranicích zhruba dvě hodiny cesty od Budapešti. V souvislosti s migrační krizí však o sobě dává vědět již podruhé. Předloni starosta Laszlo Toroczkai natočil video, v němž akčním stylem varoval uprchlíky před příchodem do země. Teď stejný muž přešel od slov k činům.

Vzkaz starosty vesnice pro uprchlíky

 

Na území vesnice zakázal nosit muslimské oděvy a propagovat homosexualitu. „Primárně vítáme lidi ze západní Evropy - lidi, kteří nechtějí žít v multikulturní společnosti,“ řekl Toroczkai BBC. „Neradi bychom do vesnice přilákali muslimy,“ dodal.

Deset tisíc uprchlíků denně

Podle Toroczkaie je důležité, aby vesnice ochránila své tradice. Starosta, jenž je členem nacionalistické strany Jobbik, nevěří, že by se velký počet muslimů integroval do společnosti.

„Vidíme v západní Evropě široké muslimské komunity, které se nedokázaly integrovat. Nechceme tady zažít stejnou zkušenost. Rád bych, aby Evropa patřila Evropanům, Asie Asiatům a Afrika Afričanům,“ konstatuje hlava vesnice, která byla během vrcholu migrační krize místem, přes nějž procházelo zhruba 10 tisíc uprchlíků denně.

„Strávila jsem mnoho času doma se svými dětmi. Často jsem byla vystrašená. Bylo to opravdu děsivé,“ vzpomíná Eniko Undreinerová.

Také proto tu mnoho obyvatel Toroczkaiovy návrhy, které kromě zákazu muslimského oblečení zapovídají také veřejné svolávání k modlitbě, stavbu mešit a veřejné projevy náklonnosti vůči homosexuálům, podporuje.

Ve vesnici trvale žijí jen dva muslimové. Ačkoli oni sami na kameru mluvit nechtěli, místní s nimi vycházejí dobře. „Nikomu nevadí. Nenosí nikáb, neobtěžují lidi. Znám je osobně. Jsme spolu zadobře,“ tvrdí jeden z obyvatel.

Úřady nařízení přezkoumají

Starosta však věří, že nová pravidla do vsi přilákají obyvatele západoevropských zemí, kteří jsou nespokojení s multikulturalismem. Maďarsko podle něj takové lidi potřebuje. Samotnou vesnici pak chce postavit do čela války proti muslimské kultuře. Že by však chtěl vytvořit bílou rasistickou vesnici, odmítá.

„Nepoužíval bych slovo bílý. Ale protože jsme bílí a křesťanští Evropané, chceme takoví zůstat. Kdybychom byli černí, chtěli bychom zůstat černou vesnicí,“ tvrdí Toroczkai.

Zatím není jisté, jestli jeho inovace, které platí od listopadu loňského roku, nenarazí. Mnoho právníků se domnívá, že nařízení odporují ústavě. Maďarské úřady je proto v polovině února přezkoumají.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1