Články odjinud

Maďarská vláda požaduje, aby dokument OSN o migraci obsahoval i jejích 12 bodů

Maďarská vláda požaduje, aby dokument OSN o migraci obsahoval i jejích 12 bodů

Maďarská vláda schválila dvanáctibodový návrh, který se týká globálního paktu o migraci připravovaného v rámci OSN. Dohoda získá podporu
Budapešti pouze tehdy, když do ní budou požadavky zapracovány. Podle agentury MTI to dnes řekl ministr zahraničí Péter Szijjártó.

Maďarsko s ohledem na své zkušenosti s migrační vlnou, která se přes něj před několika lety převalila, patří k nejostřejším odpůrcům migrace a metod Evropské komise k vyřešení migrační krize. Společně s dalšími státy visegrádské skupiny (V4), k níž patří rovněž Česko, Slovensko a Polsko, důrazně odmítá povinné kvóty k přerozdělování migrantů v rámci EU.

Šéf maďarské diplomacie dnes uvedl, že vládní dvanáctibodový návrh zahrnuje záruky bezpečnosti Maďarů. V této souvislosti řekl, že migrace je nebezpečná a nese s sebou vážná národní bezpečnostní rizika, jak se podle něj v uplynulém období v Evropě ukázalo.

Dvanáctibodový návrh podle ministra vyzývá mezinárodní společenství, aby dalo prioritu opatřením zaměřeným na zastavení migrace. Zároveň by mělo být konstatováno, že migrace nepatří k základním lidským právům.

Materiál maďarské vlády upozorňuje na negativní aspekty migrace, které dopadají i na lidi, kteří jsou přinuceni opustit domovy, i na tranzitní země, sdělil dále Szijjártó. Problémem může být i to, že migrace bude nutit společnosti k integraci velkého počtu osob přicházejících z jiného kulturního prostředí.

Návrh rovněž poukazuje na nutnost eliminovat zločinecké sítě zabývající se pašováním lidí a na přísné trestání členů těchto gangů. Mezinárodní společenství by mělo podpořit úsilí všech zemí chránit svou identitu, tradice a sociální strukturu, zdůraznil rovněž Szijjártó. Státy by měly mít právo dát přednost bezpečnosti svých občanů a samostatně rozhodovat o tom, komu dovolí vstoupit na své území, dodal.

Pokud tento dvanáctibodový návrh nebude zapracován do globálního paktu, Maďarsko ho nebude moci podpořit, zdůraznil ministr.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud