Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Maďarsko má recept na řešení migrace: Po překročení hranic půjdou běženci do detenčních táborů

Maďarsko má recept na řešení migrace: Po překročení hranic půjdou běženci do detenčních táborů

Tvrdým postojem vůči migrantům přicházejících do Evropy vyčnívá vláda Viktora Orbána nad ostatními zeměmi EU od samého počátku migrační krize. Kvůli použití slzného plynu a vodních děl proti nelegálním migrantům v roce 2015 nebo kvůli odmítnutí plánu na přerozdělení uprchlíků byla Budapešť častým terčem kritiky Bruselu. Po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem si je však Orbán ve svém postupu mnohem jistější. Maďarský premiér vyjádřil nad Trumpovým zvolením potěšení a uvedl, že přichází nová doba, kdy země dávají vlastní zájmy na první místo. Povzbuzen Trumpem nyní přichází s novým plánem, kterým chce zabránit volnému pohybu migrantů po Maďarsku. 

Plán zavírat migranty do detenčních zařízení, aby nemohli volně cestovat po maďarském ani evropském území, chce Viktor Orbán uvést v život během několika týdnů. Včera to oznámil mluvčí maďarské vlády Zoltán Kovács.

„Žádní migranti – ani ti, kteří si už požádali o azyl – se nebudou moci volně pohybovat, dokud nebude existovat právní rozhodnutí, že mají právo na politický azyl, status uprchlíka nebo na cokoliv jiného tak, aby se nemohli po státě volně pohybovat,“ uvedl Kovács s tím, že takový proces může trvat i měsíce. Nové opatření se má týkat všech, kteří překročili maďarskou hranici nezákonně, tedy i válečných uprchlíků z Blízkého východu.

Zavírání migrantů do detenčních zařízení maďarská vláda obhajuje jako reakci na „systematické zneužívání“ volného pohybu v rámci schengenského prostoru, díky kterému mají migranti možnost dostat se do zemí západní Evropy. Stávající uprchlické tábory v Maďarsku byly silně kritizovány lidskoprávními skupinami, jako je organizace Amnesty International. Podle Kovácse však nová zařízení pro migranty „budou splňovat všechny požadované normy EU“ a pro děti zde má být zajištěna i školní výuka.

Budapešť věří, že ke stejnému opatření brzy přikročí i další evropské země, které pochopí, že jedinou možností, jak kontrolovat příchod migrantů, je omezit jejich schopnost svobodně cestovat. Za „zlomový“ považuje Orbánova vláda neformální summit, který se uskutečnil minulý týden na Maltě. Zde se evropští lídři dohodli například na budování uprchlických táborů v severní Africe, což je podle Orbána „jeden z hlavních projektů Evropské unie“.  

Z Německa přestávají být deportování afghánští migranti

Zatímco Maďarsko přemýšlí, jak migrantům omezit volný pohyb, Německo se potýká s jiným problémem. Kvůli sílícím bojům v Afghánistánu šest ze šestnácti spolkových zemí pozastavilo deportace neúspěšných afghánských žadatelů o azyl.

OSN včera zveřejnila zprávu, podle které loni v Afghánistánu zahynulo nebo bylo zraněno jedenáct tisíc civilistů. Boje mezi vládními silami a vzbouřenci z Talibánu si v roce 2016 vyžádaly životy celkem 923 dětí a dalších 2589 nezletilých bylo zraněno. Jde o čtvrtinový nárůst oproti předchozímu roku.

Afghánistán proto nelze podle šesti německých zemí včetně Dolního Saska, Brém nebo Berlína považovat za bezpečnou zemi, kam je možné neúspěšné žadatele vracet. Postup se však nelíbí německé kancléřce Angele Merkelové, která kvůli odsouvání termínu deportací Afghánců v neděli kritizovala německou spolkovou zemi Šlesvicko-Holštýnsko. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744