Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Madeleine Albrightová proti Donaldu Trumpovi: Nechám se registrovat jako muslimka

Madeleine Albrightová proti Donaldu Trumpovi: Nechám se registrovat jako muslimka

Americkému prezidentovi stačilo pouhých pár dní v úřadu, aby kolem své osoby rozvířil ještě silnější vlnu protestů. Jeden takový chystá i bývalá ministryně zahraničí Spojených států s českými kořeny, Madeleine Albrightová.

Na stranu těch, kterým vadí některé kontroverzní plány Donalda Trumpa, se někdejší ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová přidala svérázným způsobem. Pokud by nový prezident zavedl registr muslimů, chce se do něj přihlásit.

Sama přitom islám nevyznává. „Byla jsem vychována v katolické víře, přestoupila jsem na protestantství a později jsem zjistila, že má rodina byla původně židovská. Jsem připravená se nechat zaregistrovat ze solidarity jako muslimka,“ uvedla Albrightová na twitteru.

Bývalá ministryně zahraničí USA tak zareagovala na obavy americké muslimské komunity, že nový prezident zavede pro muslimy povinný vládní registr. Obavy vzbudil výrok Donalda Trumpa z časů jeho prezidentské kampaně, který někteří interpretovali tak, že registr bude.

Trumpovi poradci se přitom dušují, že se nic takového nechystá. „Donald Trump nikdy neobhajoval systém, který by sledoval individuální osoby na základě jejich náboženského přesvědčení a naznačovat cokoliv jiného je nepravdivé,“ prohlásil už v listopadu prezidentův mluvčí Jason Miller.

Americký prezident mezitím naznačil řadu jiných opatření, která se chystá zavést. Kromě stavby zdi na hranici s Mexikem slibuje zostření opatření směřujících proti migraci. Příchod uprchlíků z „rizikových“ islámských zemí chce dočasně pozastavit, obecně se pak chystá zavést mimo jiné důslednější kontroly při vstupu do země. Znovu se taky otevřeně přihlásil k využívání kontroverzního waterboardingu – tedy navozování stavu, kdy se člověk domnívá, že se topí. Trump to považuje za efektivní výslechovou metodu.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744