Madurova noční můra. Slumy přestávají věřit v chávismus a naslouchají opozici | info.cz

Články odjinud

Madurova noční můra. Slumy přestávají věřit v chávismus a naslouchají opozici

Chudinské čtvrti rozkládající se na kopcích venezuelského Caracasu vždy patřily k nejhlasitějším obhájcům tzv. chávismu a s jejich podporou počítal i nástupce Huga Cháveze v prezidentském úřadu Nicolas Maduro. To už ale neplatí. Poté, co proti Madurovi vystoupil lídr opozice Juan Guaidó, kterého od ledna za prezidenta uznává na šest desítek států, se karty obrátily a obyvatelé největšího caracaského slumu Petare chtějí změny. Jak uvažují lidé z této společenské vrstvy, ukázala před časem reportáž britského deníku The Guardian.

„Maduro může za tohle všechno. Maduro je monstrum a ďábel. Lidé už za ním nestojí,“ říká pro The Guardian 54letá Magaly Arismendiová, která pracuje v kadeřnictví ve čtvrti Petare rozprostírající se na východních kopcích venezuelského Caracasu.

„Petare bylo vždycky chávistické, to už ale dnes neplatí,“ přidává se k ní katolický kněz Héctor Lunar, který je už několik měsíců členem opozičního hnutí, jež chce svrhnout Madura.

Nicolas Maduro stojí v čele Venezuely od roku 2013, kdy v roli prezidenta vystřídal Huga Cháveze, který v zemi nastolil systém známý jako „chávismus“. Chávez si programem „socialismus 21. století“, který štědře dotoval ze zisků z prodeje ropy, získal chudé vrstvy společnosti žijící v tzv. bairros. Venezuela je už několikátým rokem ekonomicky na kolenou, ale lepších zítřků, jak Chávez sliboval, se nikdo, kromě lidí napojených na režim, nedočkal.

„Většina lidí tady je proti vládě a zoufale volá po změnách,“ pokračuje Lunar. Petare, čtvrť, která patří k nejchudším v zemi a vždy bojovala s vysokou kriminalitou, dříve patřila k místům, která v Cháveze a jeho plány věřila. Proto se tu podpoře těšil i Maduro.

„Lidé se už o nic nestarají, chtějí pouze, aby tyto postavy konečně odešly,“ dodává další obyvatel slumu. „Pokud se mě zeptáte, tak ano, musí odejít, jestliže nechtějí skončit jako Kaddáfí v Libyi. Opravdu dnes čelíme sociální explozi,“ pokračuje.

Obyvatelé Petare se na začátku roku připojili k masovým protestům proti režimu Nicolase Madura poté, co se lídr opozice a šéf parlamentu Juan Guaidó prohlásil za prozatímního prezidenta země. Odvolával se na to, že nový mandát Madura vzešel z nesvobodných a zmanipulovaných voleb. Velká část Venezuelanů se tehdy postavila za Guidóa a ke dnešnímu dni ho jako prezidenta uznalo na šest desítek zemí.

Caracas není Venezuela

Politická i ekonomická krize ve Venezuele ale od té dobé pokračuje. Opozice se snaží o vypsání nových voleb a otevření hranic pro humanitární pomoc, která čeká v Kolumbii. Madurova vláda ji však odmítá přijmout a mluví o ní jako o americké intervenci. Spojené státy americké podporují venezuelskou opozici a chtějí, aby Maduro rezignoval. Trumpova vláda proti venezuelskému režimu postupně zaváděla hospodářské sankce a v letošním roce je začala uplatňovat také proti venezuelské státní ropné společnosti PDSVA.

„Ani jedna z možností není dobrá. Ani Maduro, ani opozice,“ říká 32letý José Jaramillo, který pracuje jako dělník. Jeho kolega 45letý William Pirela je o poznání optimističtější, když tvrdí, že Guaidó má všechny předpoklady k tomu, aby vyvedl Venezuelu z krize. Aby se však za politika otevřeně postavil a připojil se k protestům proti Madurovu režimu, které pokračují, na to nemá odvahu, přiznává zahraničním novinářům.

Své rozhodnutí vysvětluje tím, že při lednových protestech v Petare na vlastní oči viděl, jak armáda, která měla za úkol demonstrace potlačit, zastřelila jeho přítele. „Oni si sedí v bezpeční doma a mají své bodyguardy a policii, která je chrání. Ale co my?“ říká Pirela na adresu opozice. Lednové protesty v chudinských barrios nezůstaly bez odezvy. Lidskoprávní organizace začaly upozorňovat na to, že armáda a tajné bezpečnostní složky okamžitě zareagovaly a provedly ve slumech „politické“ čistky.

Infografika: Chudá Venezuela

Opozice si je však vědoma, že bez barrios bude proti Madurovi oslabená. „Pokud lidé z bairros povstanou a řeknou: Už dost!, bude to Madurův konec,“ předpovídá jeden z lídrů opozice Henrique Capriles, který v roce 2013 kandidoval na venezuelského prezidenta, ale jen těsně s Madurem prohrál. Nyní podporuje Guaidóa.

Jak píší zahraniční komentátoři, pro lídra opozice a Guaidá bude klíčové, zda přesvědčí zejména mladé a chudé lidi. Že bude na svou stranu potřebovat i obyvatelé slumů podle mnohých pochopil. „Máte sílu změnit tuto zemi,“ řekl nedávno davům při své návštěvě caracaské čtvrti El Valle, kde žije dělnická třída.

Capriles k tomu dodává, že Guaidó bude muset více cestovat po celé Venezuele. „Caracas není Venezuela. Musíte mluvit také s lidmi ve městech, jako je Maracaibo, San Juan de lo Morros nebo Ciudad Guayana. Musíte je přesvědčit, že je potřeba se postavit a hlavně překonat strach,“ citoval ho britský deník The Guardian.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud