Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Mají vymyté mozky, pravdu nevidí," říkají o lidech v KLDR uprchlíci, kteří zkouší svrhnout Kima

„Mají vymyté mozky, pravdu nevidí," říkají o lidech v KLDR uprchlíci, kteří zkouší svrhnout Kima

Snaha zničit komunistický režim a pomoci svým blízkým, kteří zůstali doma. To žene část uprchlíků ze Severní Koreje, kteří žijí na malém londýnském předměstí New Malden. Pomáhají různě. Někteří se snaží do země dodávat svobodné noviny, jiní pošlou třeba telefon. Všichni ale naráží na obtíže.

Ju Il Kim je bývalý severokorejský voják. Od dětství nepochyboval ve správnost konání komunistické strany a dynastie Kimů v čele KLDR. Zlom přišel ve chvíli, kdy jeho synovec zemřel hlady. V roce 2007 ve vojenské uniformě překročil hranice s Čínou a už se zpět nevrátil.

Pan Kim neví, jestli jeho rodina žije, či zda ji režim potrestal. Na její osud se snaží nemyslet. Ví, že rodinu neuvidí do doby, než se do Severní Koreje vrátí. A to podmiňuje jedině pádem diktatury.

Sám přikládá ruku k dílu. Na malém londýnském předměstí New Malden vydává noviny s názvem Free NK. Snaží se nalézt cestu, jak je doručit až k lidem v KLDR. „Dáváme helium do balónů a k nim přikládáme noviny. Protože po nich střílejí, posíláme je pouze v noci,“ vypráví televizi CNN s tím, že kdyby nic nedělal a jen si užíval svobody, trápil by ho pocit viny.

Potíže mu ale nedělá jen doprava tiskovin. „Protože mají vymyté mozky, tak i když jim doručíme pravdu, nevidí ji,“ mluví o Severokorejcích. „Myslím, že klíčem je dávat jim informace, tak, aby se je nebáli mít. Něco jako popkultura nebo zábavné zprávy by byly jedním ze způsobů, jak to udělat,“ domnívá se Kim.

V New Maldenu žije asi 700 Severokorejců. Diaspora si tu zřídila vlastní život. Provozuje restaurace, v nichž zaměstnává své krajany a připravuje tradiční severokorejská jídla. Komunikace s domovem je ale minimální u všech. Nemohou zkontrolovat, zda jsou jejich blízcí v pořádku.

Aktivistka Jihyun Park vypráví, jak se snažila spojit se svým švagrem, který v KLDR zůstal. Zaplatila pašerákovi v přepočtu asi 29 tisíc korun za to, aby přes hranice dostal telefon s předplacenou kartou. Výsledkem ale bylo jen to, že režim muže poslal na půl roku do pracovního tábora.

Právě strach z uvěznění je dalším důvodem, který Severokorejce žene ven. „Myslela jsem, že bude to samé, když mě zajmou a umřu ve vězení jako politický vězeň nebo umřu při plavání,“ zmiňuje Hyunjoo Kim, která v roce 2004 uprchla se svým synovcem tak, že osm hodin plavala v řece, než se dostala do Číny.

Té komunita v New Maldenu pomáhá i jinak než svobodou. Žena přiznává, že o životě za hranicemi nic nevěděla. Neuměla ani řeč. Anglicky se nedomluví doteď. V New Maldenu mezi „svými“ jí to ale nevadí. Obrátila se na křesťanství a v místním kostele hraje na tradiční korejský buben Janggu.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744