Články odjinud

Makedonci před klíčovým referendem bojují s dezinformacemi. Stojí za nimi Rusko, tvrdí Západ

Makedonci před klíčovým referendem bojují s dezinformacemi. Stojí za nimi Rusko, tvrdí Západ

Makedonci se připravují na klíčové referendum o své budoucnosti. Na konci září budou hlasovat o změně názvu země na Republika Severní Makedonie. To by jim potenciálně mohlo otevřít dveře do Severoatlantické aliance a Evropské unie. Možné další rozšíření NATO je ale trnem v oku Rusku. To podle západních představitelů rozjelo masivní dezinformační kampaň s cílem referendum zneplatnit.

„Spalte své lístky,“ vyzývají makedonské voliče příspěvky na sociální síti Facebook. Stovky nových stránek volají po bojkotu referenda. „Google může na základě volby vyřadit makedonštinu ze seznamu rozpoznávaných jazyků,“ varoval jeden z lživých článků snažících se v obyvatelích balkánského státu přiživovat strach z budoucnosti v případě odsouhlasení změny názvu.

Kdo dezinformace šíří? Západní státníci i představitelé Makedonie obviňují Rusko. S teorií, že se Moskva snaží referendum ovlivnit, přišel například americký ministr obrany Jim Mattis a přidal se k němu i šéf NATO Jens Stoltenberg. „Vidíme, že se Rusko snaží vměšovat, šířit dezinformace,“ uvedl Stoltenberg.

Ruské vyhrožování a fotbaloví chuligáni jako pěšáci dezinformační bitvy

Podle amerických zpravodajských služeb se Rusko snaží do svých aktivit zapojovat i některé zdánlivě nepolitické skupiny. Kromě sociálních sítí, kde západní diplomaté objevují každý den až 40 nových stránek, se angažuje například mezi motocyklovými gangy a fotbalovými fanoušky, kteří změnu názvu odmítají.

Právě fotbaloví chuligáni byli na počátku nedávné diplomatické přestřelky mezi Moskvou a Skopje. Letos na jaře, ještě během horké fáze jednání Makedonie s Řeckem, protestovala proti přejmenování země jedna skupina fotbalových fanatiků. Před budovou parlamentu došlo k jejímu střetu s policií.

Události se rychle chopily dezinformační weby a konspirátoři, kteří tím ilustrovali brutalitu místní policie. Například vzali starou fotografii zachycující domácí násilí na jedné známé zpěvačce a snažili se tvrdit, že byla zmlácena policií.

Makedonský premiér Zoran Zaev následně obvinil Rusko a vykázal jednoho kremelského diplomata. Od ruského velvyslance ve Skopje Olega Ščerbaka se mu dostalo odpovědi plné vyhrůžek. „Pokud dojde ke konfliktu mezi Ruskem a NATO, budete plnit roli legitimního cíle,“ varoval ambasador.

Kreml vměšování odmítá, Makedonii v NATO si ale nepřeje

Čelit ruskému vlivu se Západ snaží různými způsoby. Americký Kongres už minulý rok v lednu schválil finanční pomoc na boj proti dezinformacím. Makedonie měla dostat 8 milionů dolarů (asi 175 milionů korun). Peníze ale do země dlouho nepřicházely. Pomoc v boji s propagandou nabídlo nyní také NATO a před referendem se snaží též samotní politici. V pondělí do země přijel Mattis, už dříve se v hlavním městě Skopje ukázali i Stoltenberg nebo německá kancléřka Angela Merkelová.

Kreml vměšování do referenda popírá a obviňovat jej na rozdíl od řeckých a západních politiků zatím nechce ani Zaev. Není to ale poprvé, co se o snaze Moskvy ovlivnit rozhodování voličů mluví. Ve Spojených státech stále probíhá vyšetřování údajného ruského vlivu na prezidentské volby před dvěma lety, podezření ze zásahů do hlasování se řešilo také v Británii (referendum o vystoupení z EU) nebo Francii (loňské prezidentské volby).

Proruské dezinformační weby minulý rok výrazně promluvily i do českých parlamentních voleb, když mezi voliče rozšířily téma zásob lithia a jejich údajného převedení do cizích rukou. Kauza výrazně poškodila ČSSD a pomohla k dobrým výsledkům hnutí ANO nebo SPD Tomia Okamury. Po volbách se lithium řešit přestalo, premiér Andrej Babiš prohlásil memorandum s australskými těžaři za neplatné a o dalších krocích nemluví.

Rusko se nijak netají zájmem na neúspěchu vyjednávání mezi Řeckem a Makedonií. Obává se další expanze NATO na Balkánském poloostrově a ztráty svého vlivu v zemích bývalé Jugoslávie. Členství Makedonie v NATO a dalších západních strukturách přitom dlouhé roky blokovalo především Řecko, které neuznávalo dosavadní název země.

Převládne touha po vstupu do NATO a EU nad národní hrdostí?

V Řecku panuje přesvědčení, že označení Makedonie je součástí helénské kultury a patří výlučně regionu na severu země, nikoli cizímu státu. Kvůli neshodám je Makedonie například v OSN a při jiných oficiálních příležitostech uváděna jako Bývalá jugoslávská republika Makedonie (FYROM). Lidé žijící v Makedonii si ale nikdy v životě neříkali jinak než Makedonci.

Mezi obyvateli bývalé jugoslávské republiky nepanuje z přejmenování země nadšení. Tvrdí, že nikdo zvenčí by jim neměl nařizovat, jaký název jejich stát ponese. Jenže zároveň vidí, že urovnáním sporů a přijetím nového označení Republika Severní Makedonie se zvýší šance na vstup Makedonie do NATO a EU.

Tuto kartu se snaží hrát také makedonská vláda. Premiér Zaev věří, že právě touha po členství v NATO a EU mezi Makedonci převáží. Ostatně i otázka, na kterou budou voliči 30. září odpovídat zní: „Jste za členství v NATO a EU a přijímáte dohodu o názvu mezi Makedonií a Řeckem?“

Podle sprnového průzkumu zatím vedou příznivci dohody, kterých je více než 40 procent. Od července však stoupl počet odpůrců z 22 na 35 procent. Zbytek neví, jak se rozhodne (9,2 procenta), nebo hlasovat nehodlá (12,4 procent). Právě o rozšíření poslední skupiny se snaží dezinformační kampaně. Pokud k urnám nepřijde alespoň polovina všech oprávněných voličů, referendum bude neplatné. Ačkoli je jen konzultativní, jeho výsledek bude zásadní pro rozhodování parlamentu.

V případě, že Makedonci poslední zářijovou neděli změnu názvu posvětí a výsledek referenda se následně promítne i do ústavy země, bude řada na Řecku. Také jeho parlament musí dohodu mezi Aténami a Skopje odsouhlasit. Jestliže se tak stane, NATO už dalo najevo, že Makedonii může do několika měsíců přijmout mezi sebe. V regionu by tak bez vazeb na alianci zůstalo už jen Srbsko.

Do Evropské unie by vedla delší cesta. Přístupový proces je podstatně komplikovanější. Evropská komise ale letos na jaře doporučila zahájit s Makedonií přístupové rozhovory. Kandidátem na členství je Skopje už od roku 2005, posun v jednáních ale dlouho blokovaly právě spory o oficiální název země. EU ale také požaduje, aby dvoumilionový balkánský stát pokračoval v reformách státní správy, zpravodajských služeb nebo v boji proti korupci.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818