Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Makedonci zaútočili na parlament. Mezi stovkou zraněných je i lídr opozice

Makedonci zaútočili na parlament. Mezi stovkou zraněných je i lídr opozice

Čtvrteční večer se nesl v makedonské metropoli Skopje ve znamení násilností. Stoupenci bývalého premiéra Nikoly Gruevského zaútočili na budovu parlamentu, výsledkem bylo přes 100 zraněných včetně desítek policistů a tří politiků. Jedním z nich je i šéf opozice Zoran Zaev.

Podle médií byla důvodem vpádu davu do budovy Národního shromáždění zpráva, že předsedou sněmovny byl zvolen albánský poslanec Talat Xhaferi, s jehož stranou sestavil Zaev koalici a hodlá složit novou vládu. Policie nejprve dostala Gruevského příznivce z parlamentu a poté pomocí paralyzujících granátů uvolnila i prostranství před budovou, z níž až pozdě večer mohli odejít politici.

Zaev a několik členů jeho Sociálnědemokratického svazu (SDSM) poté před sídlem své strany promluvilo ke svým příznivcům. V prohlášení odsoudili Gruevského konzervativní stranu VMRO-DPMNE, že se mezi Makedonce snaží zasét nenávist a rozdělit společnost.

Kritické reakce na vyhrocenou situaci v zemi se ozvaly se sousedního Řecka i Albánie. Makedonský prezident Ďorge Ivanov se dnes hodlá sejít se šéfy stran.

Makedonský parlament je zablokovaný od prosincových předčasných voleb. VMRO-DPMNE, která do voleb vládla, totiž doposud znemožňovala ustavení nového zákonodárného sboru. Strana sice volby vyhrála, ale jen těsně a potřebovala získat koaličního partnera mezi stranami albánské menšiny. To se jí ale kvůli jejich podmínkám nepodařilo, na rozdíl SDSM, který slíbil vyjít požadavkům Albánců vstříc.

Gruevski kvůli tomu rozpoutal kampaň, v níž nařkl Zaeva ze zrady země. Obvinil ho, že splněním podmínek Albánců umožní zcela změnit ústavní pořádek, což nakonec povede k rozpadu a zániku státu. Prezident Ivanov, který vyšel rovněž z řad VMRO-DPMNE, kvůli tomu doposud odmítá Zaevovi svěřit mandát k sestavení nové vlády, a to přes silný tlak USA a EU.

Poslanci za VMRO-DPMNE už řadu týdnů blokují jednací sál 120členné sněmovny, aby zabránili zvolení jejího nového předsedy. SDSM a albánské strany proto ve čtvrtek uspořádali schůzi s volbou předsedy v jiných prostorách budovy zákonodárného sboru. Zaev pak po hlasování oznámil, že 67 hlasy byl zvolen Xhaferi, který se stal vůbec prvním albánským šéfem parlamentu od vyhlášení nezávislosti Makedonie v roce 1991.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link