Články odjinud

Malajský soud vyslechl dvě ženy, které jsou podezřelé z vraždy Kimova bratra

Malajský soud vyslechl dvě ženy, které jsou podezřelé z vraždy Kimova bratra

Malajsijský soud dnes vyslechl závěrečnou řeč obžaloby v případě Indonésanky a Vietnamky, které jsou obviněné, že loni 13. února zavraždily Kim Jong-nama, bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una. Podle vyšetřovatelů při tom použily nervový plyn VX, který své oběti stříkly do obličeje.

Agentura AP uvedla, že soud má 16. srpna rozhodnout, zda vyslechne obhajobu žen, nebo zda je zprostí obvinění. V případě odsouzení oběma hrozí až trest smrti.

Ženy, z nichž jedna uvádí, že je herečka, a druhá pracovala jako masérka, jsou podle obžaloby „trénované vražedkyně, které použily zločinnou sílu, aby vstříkly plyn VX do očí a obličeje Kim Jong-nama“.

Obžalované se od svého zadržení hájí tím, že je oklamali severokorejští agenti, kteří jim namluvili, že jde o neškodný kanadský žertík pro skrytou kameru. To je ovšem jen „důmyslný pokus, jak zamaskovat hanebné vražedné spiknutí“, prohlásil žalobce.

Indonésanka Siti Aisyahová a Vietnamka Doan Thi Huong byly zadrženy krátce po činu. Kim Jong-nam zemřel dvě hodiny poté, co mu v rušných prostorách letištního terminálu v Kuala Lumpuru vstříkly a vetřely do obličeje nervový plyn. Obě ženy jsou jedinými podezřelými, kteří skončili ve vazbě, byť se podle obžaloby spikly se čtyřmi Severokorejci, kteří v den vraždy odletěli ze země.

Obhájci tvrdí, že ani jedna z jejich klientek neměla k vraždě Kim Jong-nama žádný motiv, a nebyly si vědomé toho, že mají co do činění s nebezpečným jedem. Podle nich jsou obě jen nevinnými pěšáky zataženými do politicky motivované vraždy zosnované KLDR.

Kim Jong-nam, nejstarší syn zesnulého Kim Čong-ila, žil před svou smrtí řadu let v zahraničí poté, co v KLDR upadl v nemilost. Analytici předpokládají, že ho Kim Čong-un, který měl stejného otce, ale jinou matku, mohl vnímat jako ohrožení své vlády.

Malajsijští oficiální činitelé nikdy KLDR oficiálně neobvinili z účasti na vraždě Kim Jong-nama a dali jasně najevo, že soud nechtějí politizovat.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud