Maledivami zmítá politická krize. Vláda vyhlásila výjimečný stav, armáda je v ulicích | info.cz

Články odjinud

Maledivami zmítá politická krize. Vláda vyhlásila výjimečný stav, armáda je v ulicích

Maledivská vláda dnes vyhlásila na 15 dní výjimečný stav. Informovala o tom maledivská ministryně spravedlnosti Azima Šakúrová. K tomuto kroku vláda přistoupila poté, co se vzepřela rozhodnutí nejvyššího soudu a odmítla propustit devět vězněných představitelů opozice. Tím se prohloubila politická krize mezi prezidentem a soudní mocí v zemi.

Krize se ještě více vyostřila, když do budovy nejvyššího soudu vnikli příslušníci maledivských bezpečnostních sil. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mluvčího soudu Fajsala Adama.

Spojené státy několik hodin po vyhlášení výjimečného stavu vyzvaly maledivskou vládu a armádu, aby respektovaly zákony. „Amerika stojí za maledivským lidem. Maledivská vláda a armáda musí respektovat zákony, svobodu slova a demokratické instituce. Svět vás sleduje,“ uvedla na twitteru americká Národní bezpečnostní rada.

Překvapivé rozhodnutí maledivského nejvyššího soudu, které padlo minulý týden a nařídilo vládě propustit opoziční vůdce, vyvolalo napětí mezi prezidentem Jamínem Abdal Gajúmem a nejvyšší justiční instancí. Do ulic hlavního města Malé vyšli protestující a vláda nechala rozmístit vojáky před budovou parlamentu, aby zabránila poslancům v zasedání.

Mezi těmi, kdo by měli být podle rozhodnutí soudu propuštěni, je i bývalý prezident Malediv. Výjimečný stav vládě dává rozsáhlé pravomoci k zatýkání, prohledávání a zabavování nemovitostí a dalšího majetku a omezení práva na shromáždění. „I když některá práva budou omezena, všeobecné služby a podnikání nijak neutrpí,“ uvedl prezident v prohlášení ve státní televizi.

Maledivy se před deseti lety staly pluralitní demokracií po desetiletích autokratické vlády. Země ale ztratila mnoho demokratických výdobytků poté, co byl v roce 2013 zvolen prezidentem Jamín Abdal Gajúm.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud