Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Málo se bránila.“ Indický soud pustil na svobodu filmaře, který seděl za znásilnění

„Málo se bránila.“ Indický soud pustil na svobodu filmaře, který seděl za znásilnění

Indický soud nařídil propuštění bollywoodského filmaře z vězení. Mahmood Farooqui si od loňského roku odpykával sedmiletý trest za znásilnění studentky. Podle soudce není jasné, jestli k činu skutečně došlo tak, jak žena popisuje. I kdyby, její nejisté odmítnutí se podle něj dá vykládat jako souhlas.

Farooqui měl studentku znásilnit v opilosti o sebe doma. Soudce Ashutosh Kumar zdůraznil, že mezi obviněným a obětí panoval více než přátelský vztah. Ve prospěch obžalovaného rozhodly pochybnosti o průběhu celého incidentu.

„Tam, kde existuje předpokládaný souhlas, nezáleží, jestli je jeden z partnerů trochu váhavý. Lehké váhání nemůže být chápáno jako negace kroků partnera. Slabé ne může znamenat ano. Zvláště v případech, kdy se zúčastněné strany znají a měly spolu v minulosti fyzický kontakt,“ prohlásil soudce v rozsudku.

Farooquiho případ znovu otevřel debatu o indickém přístupu ke znásilnění. Mezinárodní srovnání ukazuje, že situace ohledně sexuálního násilí na ženách je v zemi nejhorší ze všech států skupiny G20. Právnička Karuna Nundyová tvrdí, že rozsudek snižuje význam odmítnutí, které se do zákona dostalo v roce 2013.

Každých 155 minut znásilní dítě

Zprávy o znásilněních se přitom v Indii množí. Na konci srpna obletěla svět kauza duchovního učitele Gurmíta Ráma Rahíma Sinha, kterého soud poslal na dvacet let do vězení za znásilnění dvou svých příznivkyň. Začátkem července se zase mluvilo o 35leté ženě, kterou útočníci ze msty polili kyselinou a hromadně zneužili.

Pozoruhodný je také příběh desetileté dívky ze státu Harijána na severu země. Po opakovaném znásilňování blízkým příbuzným otěhotněla. Jelikož jí úřady kvůli velkému riziku nepovolily potrat, stala se jednou z nejmladších matek na světě.

Podle statistik organizace Unicef je v Indii každých 155 minut znásilněno jedno dítě mladší šestnácti let. Jednou za třináct hodin takové trauma zažije dítě mladších deseti let. Celkem bylo v roce 2015 v zemi znásilněno více než deset tisíc nezletilých.

Vládní studie ukázala, že více než padesát procent zúčastněných dětí nahlásilo nějakou formu sexuálního zneužívání. Polovina násilníků přitom pochází z nejbližšího okolí obětí a často se jedná o někoho, komu důvěřují.

Znásilnění, pak sňatek

Znásilnění stálo před čtyřmi lety na počátku masových protestů proti chování indických mužů k ženám. Demonstrace spustilo napadení a vražda ženy známé jako Nirbhaya (nebojácná). 

Smrt „nebojácné“ ženy zaujala rovněž studentku Madhumitu Pandeyovou, která v rámci dizertační práce zjišťovala, co za jednáním pachatelů stojí.

„Myslíme si o nich, že jsou to monstra. Domníváme se, že žádná lidská bytost není schopná něco takového udělat,“ pravila studentka, s čím do výzkumu vstupovala. Rozhovory s odsouzenými ale její myšlení změnily.

„Oni absolutně nechápou, co znamená souhlas ženy. Slovo znásilnění pro ně nemá žádný význam,“ komentovala. Jedním z důvodů je podle ní prakticky neexistující sexuální výchova a tradiční hodnoty, kvůli kterým se o sexu nemluví ani v rodinách.

Když k činu dojde, násilníci až na výjimky necítí lítost. Dvaadvacetiletá Pandeyová však zachytila případ muže, který si chybu uvědomuje. Napravit ji chce sňatkem s obětí. Tu znásilnil v jejích pěti letech. Až ho z vězení propustí, bude jí patnáct.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744