Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Malý vnuk chtěl být mučedníkem, zabil ho nálet. Rodina strůjce 11. září čelí velkým potížím

Malý vnuk chtěl být mučedníkem, zabil ho nálet. Rodina strůjce 11. září čelí velkým potížím

Při náletu na základnu teroristické organizace al-Kájda na afghánsko-pákistánské hranici byl zabit dvanáctiletý vnuk Usámy bin Ládina. Početná rodina někdejšího nejhledanějšího muže světa se potýká se stále většími problémy. Ubývá totiž zemí, které jí jsou ochotné poskytnout útočiště.

„Chtěl se stát mučedníkem a mnohokrát se mě ptal, jestli se mu dostane té milosti a cti a bude moct obětovat svůj život,“ stojí v prohlášení, které o smrti svého syna vydal Hamza bin Ládin, Usámův syn a nynější hlavní propagandistická tvář al Kájdy. „Častokrát si s ostatními chlapci hrál na mučednictví. Lehl si do trávy a zavřel svoje něžné oči.“

Skutečná smrt dvanáctiletého vnuka Usámy bin Ládina zřejmě tak barvotisková nebyla. Zahynul během náletu, kterým se mezinárodní síly pokusily zarazit hrozící nástup obrozené al-Kájdy. V jejím čele stojí jeden z Usámových synů, Hamza. Pozornost, kterou mezinárodní společenství začíná al-Kájdě věnovat, vypovídá o tom, že se nabírá dech.

Hamza sám se vydal ve šlépějích svého otce a loni na začátku léta promluvil v asi desetiminutové nahrávce. Al-Kájda v ní Hamzovými ústy ohlašuje plán na návrat do “nejvyšší teroristické ligy“. Syn Usámy bin Ládina v klipu vyzývá k vraždění Židů, Američanů a všech obyvatel západních zemí včetně Ruska. Upřednostňuje teroristické útoky vlků samotářů. „Pokud můžete vzít do ruky zbraň, výborně. Pokud ne, je celá řada další možností,” říká v nahrávce.

Rodina Usámy bin Ládina zažívá v posledních letech katastrofu za katastrofou. Pákistán ji poté, co teroristu zodpovědného mimo jiné za útok na newyorské Světové obchodní centrum, vyhostil. Na svém území ji nechce Saúdská Arábie a zdá se, že o ně nestojí ani Írán. Rodina se kvůli tomu postupně rozpadá.

Usámův vnuk není jediným členem rodiny, který přišel o život v souvislosti s terorismem. Jeden z jeho synů, Saad, byl v roce 2009 zabit při útoku bezpilotního letounu v Pákistánu. Chálid zahynul roku 2011, když neúspěšně bránil svého otce před americkým speciálním komandem v pákistánském Abottabádu. Dcerka Chálida Usámovi zemřela v dětském věku na útěku někdy v roce 2007.

Relativně klidný život má Usámův syn Abdalláh, který je majitelem reklamní agentury Fame Advertising a žije v Saúdské Arábii, byť pod přísným dozorem a zákazem vycestovat ze země. Omar bin Ládin se pokoušel získat azyl v několika zemích včetně Španělska, ale všude byl odmítnut. Spekuluje se o tom, že trpí psychickými problémy.

O zbytku rodiny se toho jmenovitě mnoho neví. Usáma s celkem pěti manželkami přivedl v rozmezí třiceti let na svět dvacet až šestadvacet dětí. Poslední roky života trávil ve společnosti dvou nejmladších manželek, Siham Sabar a Amal al-Saddáh. Celkem s nimi měl osm dětí. Tyto dvě manželky a osm dětí tvoří jádro “bludné rodiny.” Celkem jde včetně společnic, ochránců a tří až pěti dalších Usámových lidí o skupinu zhruba třiceti lidí, kteří od roku 2012 hledají místo, kde by se mohli usadit. Vlády islámských zemí je ale považují za potenciální bezpečnostní hrozbu. Naposledy jim pobyt zakázal Írán, který v rámci svého postupného sbližování se Západem s rodinou nenáviděného arciteroristy nechce mít nic společného.

Podle informací vlivného amerického bezpečnostního analytika Petera Browna je pravděpodobné, že se “bludná rodina” nakonec přidala k al-Kájdě. Pokud je to pravda, dá se předpokládat, že do seznamu “mučedníků” jménem bin Ládin dřív nebo později přibudou další jména. Americké drony jsou totiž stále neodbytnější a jejich zbraně nedělají rozdíly mezi vousatým válečníkem a malým dítětem.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Bin Ládin pocházel z velmi zámožné arabské rodiny. Jeho otec, původem z Jemenu, byl stavebním magnátem s blízkými vztahy k saudskoarabské královské rodině. 

 

 

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek