Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Máme důkazy o chemickém útoku v Dúmě, oznámil Macron. Počítá s reakcí proti Sýrii, čas ale tají

Máme důkazy o chemickém útoku v Dúmě, oznámil Macron. Počítá s reakcí proti Sýrii, čas ale tají

Francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil, že Francie má důkazy o chemickém útoku v syrské Dúmě a o tom, že za ním stojí režim Bašára Asada. Uvedla to agentura AFP, podle které Macron dodal, že odpověď vůči Sýrii nastane „v čase, který určí“. Není zřejmé, jakou má mít formu. Avizovaný vojenský úder v posledních hodinách relativizuje i americký prezident Donald Trump, který na twitteru uvedl, že nikdy neřekl, kdy k úderu dojde.

V Dúmě podle záchranářů při úderu z minulého týdne zemřely desítky lidí a stovky dalších mají zdravotní potíže. Rusko odmítá, že se jakýkoli chemický útok na místě odehrál a v OSN blokuje nezávislé vyšetření incidentu. Macron teď tvrdí, že důkazy má: „Máme důkaz, že Asadův režim použil chemické zbraně – aspoň chlor,“ řekl francouzský prezident.

Svět mezitím napjatě čeká, kdy Donald Trump zavelí k útoku, který dříve avizoval. Americký prezident na twitteru uvedl, že „nikdy neřekl, kdy útok na Sýrii přijde. Může to být velmi brzy, nebo taky v nijak dohledné době“. Dodal, že Amerika postrádá vděk za porážku Islámského státu. Trump podle analytiků oddaluje útok a snaží se pro něj získat širší mezinárodní podporu. Postup koordinuje s Velkou Británií, Francií a mezi dalšími má podporu i ze Saúdské Arábie, která by v Sýrii zkřížila zbraně se znepřáteleným Íránem.

Syrští rebelové podle agentury AFP označují víkendový chemický útok za okamžik, který je „dohnal k ústupu z východní Ghúty“. Oblast u Damašku poté kompletně ovládly Rusové, kteří teď situaci na místě reguluje skrze svoji vojenskou policii a formálně oblast předali Asadovým jednotkám. 

Z východní Ghúty se postupně evakuovaly jednotlivé povstalecké skupiny. Jako poslední vyjednávala Džajš al-Islám, která působila právě v Dúmě. Podle Ruska tato skupina odevzdala ruské straně, která s ní vyjednávala, 400 zbraní včetně děl, granátometů a odstřelovacích i útočných pušek.

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1