Máme spory, ale transatlantické pouto by mělo přetrvat, řekl šéf NATO Stoltenberg | info.cz

Články odjinud

Máme spory, ale transatlantické pouto by mělo přetrvat, řekl šéf NATO Stoltenberg

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg dnes podle agentury AP připustil, že pouto mezi Evropou a Severní Amerikou je nyní slabší. Věří ale, že vazba mezi Spojenými státy a Evropou přetrvá navzdory sporům ohledně obchodu, klimatu a mezinárodní jaderné dohody s Íránem. Je to podle něj ve strategickém zájmu členských zemí NATO.

Stoltenberg dodal, že svět nyní čelí nepředvídatelným hrozbám. V této souvislosti se zmínil o terorismu, šíření zbraní hromadného ničení, kybernetických útocích a o „asertivním“ Rusku.

„Nestojí vytesáno do kamene, že transatlantické pouto přežije navěky, ale doufám, že zůstane zachováno,“ uvedl Stoltenberg ve svém projevu v Londýně.

Alianci podle AP oslabuje přístup amerického prezidenta Donalda Trumpa, který razí heslo America First (Amerika na prvním místě). Trump mimo jiné kritizuje členské státy NATO za podle něj nedostatečné výdaje na obranu.

Stoltenberg dnes také zdůraznil, že aliance potřebuje britské vojenské kapacity. Reagoval tak na zprávy médií ohledně údajných pokynů britské premiérky Theresy Mayové ministru obrany. Podle tisku šéfka vlády řekla, že britské vojenské kapacity je třeba přehodnotit a že je nutné zaměřit se na kybernetické hrozby, především z Ruska. Mluvčí Mayové to ale popřela.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud