Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Mami, chci zemřít." Válka zanechává v duších syrských dětí šrámy

„Mami, chci zemřít." Válka zanechává v duších syrských dětí šrámy

Krvavý válečný konflikt dosud připravil o život statisíce Syřanů. Další miliony se musí vyrovnávat se ztrátou svých bližních, rozbombardovanými domovy a nejistou budoucností. Život ve válkou zmítané Sýrii zanechává šrámy v duších dospělých i dětí. Tak hluboké, že kvůli nim někteří touží zemřít.       

Mezi kopci v provincii Idlíb stojí provizorní uprchlický tábor. Většina jeho obyvatel sem přišla z nedalekého Aleppa. Kdysi nejlidnatější syrské město čtyři roky ovládali povstalci, které po několikaměsíčních tvrdých bojích na konci roku vytlačila syrská armáda se svými spojenci.

„Bombardovali nás a za pouhé tři minuty – nikoliv hodiny – zničili celé naše sousedství,“ vzpomíná Umm Bilalová v rozhovoru s reportérem CNN, kterého si mezitím nedůvěřivě prohlíží její sedmiletý syn Bilal. „Ptával se mě, proč se tak moc střílí. Pak začal plakat a někdy dokonce říkal, že chce zemřít,“ popsala Bilalová těžké okamžiky.

Po měsících života v obklíčeném městě, na které dopadala bomba za bombou, jen těžko skrývá emoce. „Náš dům byl zničen, nic nám nezůstalo,“ posteskla si. Tehdy nicméně měli štěstí a všichni vyvázli živí. Smrt rodinu ale přece jenom dostihla. Po jednom z bombardování zahynul pod troskami domu, kde se zrovna schovávali, otec. Bilalová i její čtyři děti vyvázli bez zranění, aby následující čtyři dny bloudili ulicemi – promrzlí, hladoví a vyděšení.

„Musela jsem spálit dva pytle s oblečením dětí, protože byla zima a potřebovali se zahřát,“ říká. Teď s dětmi přežívá v provizorním uprchlickém táboře a nejistá budoucnost jí děsí natolik, že by se neváhala vrátit zpátky. „Přísahám Bohu, že nechci nic jiného, než být doma. I se vším tím bombardováním. Ať v tom klidně pokračují, smířím se s tím, jen když budeme doma,“ přeje si.

Trauma má i Halime al-Khatibová, která stejně jako Bilalová zůstala na čtyři malé děti sama. Její manžel zemřel před sedmi měsíci při cestě do práce. Tří a půl letý Ali si nejspíš ani nepamatuje, jaké to je, když ho otec objímal v náručí. „Nevíme, jestli už to takhle zůstane. Možná nás potká něco mnohem horšího, než je válka,“ brečí al-Khatibová.

Humanitární pomoc vázne

Humanitární organizace v pondělí varovaly, že až pět milionů Syřanů, mezi nimiž jsou dva miliony dětí, zůstává odříznuto od pomoci.  „Je tragické, že mnoho dětí za svého života nepoznalo nic jiného než válku. Nemůžeme – myslíme tím celý svět – mlčet, zatímco válčící strany lidem upírají jídlo, vodu, léky a další pomoc a zneužívají toho k dosažení vojenských cílů, “ zdůraznily organizace ve společném prohlášení. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744