Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mamutí sekvoj už není. Ikonický strom v kalifornském přírodním parku zničila bouře

Mamutí sekvoj už není. Ikonický strom v kalifornském přírodním parku zničila bouře

Prastarý strom známý díky tunelu, kterým mohla projíždět auta, byl turistickou atrakcí. O víkendu podlehl silné bouři a jeho kmen se po nárazu na zem rozlomil.

„Když jsem tam v neděli odpoledne byl, stezka připomínala spíš řeku,“ uvedl dobrovolník pracující v přírodním parku Jim Allday. „Viděl jsem strom na zemi, vypadalo to, jako když leží uprostřed jezera nebo řeky,“ dodal ochranář.

„Padnul! Tento ikonický a stále živý – „tunelový“ strom – obohatil mnoho návštěvníků,“ stojí na facebookové stránce místní asociace ochránců přírody.

Pro park je to nepochybně ztráta, i když jeho správci můžou mluvit o štěstí v neštěstí. Ještě pár hodin před incidentem se po stezce a přímo kmenem stromu procházeli návštěvníci.

Přesné stáří stromu známé není, agentura Reuters ale s odkazem na správu amerických národních parků připomíná, že mnoho stromů v parku stojí přes tisíc let a sekvoje obecně můžou být přes tři tisíce let staré.

Známý tunel v kmenu obřího stromu vznikl kolem roku 1880 a byl míněný čistě jako turistická atrakce. Projížděla jím auta s návštěvníky. Otvor v kmenu byl vytvořen po vzoru jiné známější sekvoje, která padla k zemi pod tíhou sněhu v roce 1969.

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1