Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Manson, Kajínek a další. Proč se z odsouzených vrahů stávají idoly žen?

Manson, Kajínek a další. Proč se z odsouzených vrahů stávají idoly žen?

Smrt sériového vraha Charlese Mansona oživila debaty o popularitě odsouzených násilníků. Často nemají nouzi o obdivovatelky. Například Manson byl i zasnoubený. Podle psychologů může v takových případech hrát roli nejen touha po slávě.

Charles Manson byl u žen žádoucí postavou. Před třemi lety se zasnoubil s jednou z dívek, která bojovala za jeho propuštění. Afton Eleine Burtonová nakonec neuspěla. Po bulvárních spekulacích o motivech její přízně svatba padla.

Kromě Mansona, jenž v neděli zemřel, mají podobné zážitky i další zabijáci. Ted Bundy má na svědomí životy 30 žen. Přesto před popravou v roce 1989 dostával tuny dopisů. Jednu z obdivovatelek si následně vzal.

Fanynky psaly do vězení také Richardu Ramirezovi, jenž si odpykával trest za třináct vražd, pět pokusů o ní a jedenáct sexuálních útoků. Na nezájem žen si nemohl stěžovat ani nejslavnější český odsouzenec Jiří Kajínek, který letos na jaře dostal od prezidenta Miloše Zemana milost.

Sexuální porucha? Spíše výjimka

Jedním z motivů, které ženy do náruče násilníků ženou, je podle expertů tzv. hybristofilie, neboli sexuální porucha, která způsobuje, že člověka přitahují partneři odsouzení za násilné činy jako znásilnění, mučení či vraždu.

„Ale je tu i spousta jiných motivů. Některé ženy prahnou po slávě a hledají někoho, kdo je k ní dovede. Nebo věří, že mohou zkrotit ‚divou zvěř‘. Sexuální úchylky nejsou příliš typické,“ cituje web Huffington Post profesorku psychologie na DeSales University Katherine Ramslandovou.

Vliv hraje i prostředí, ve kterém člověk vyrůstá. V některých ženách může násilník a zločinec paradoxně vyvolávat pocit bezpečí.

„Ženy, které jsem zpovídala do mé knihy, zažily bez výjimky násilnické vztahy,“ popisuje Sheila Isenbergová, která o problému napsala knihu. Násilnický mohl být někdo z rodičů nebo třeba první přítel či manžel.

Vězeň jako ideální partner

Jiné dívky zase láká pohodlnost takového vztahu. Ramslandová upozorňuje, že muž zavřený ve vězení je pro ně do jisté míry ideálním partnerem. Neustále mají přehled o tom, kde je. Navíc s ním nemusí zvládat každodenní záležitosti typické pro většinu vztahů. Dlouho si tak udrží svůj ideál bez toho, aniž by musely „vařit nebo uklízet“.

Podle torontského psychologa Orena Amitaye může ženy hnát do náruče vrahů ještě jedna věc. „Většina z těchto žen věří, že jsou jediné, které mohou nalézt skutečnou osobu pod obrazem monstra. Pouze ony mohou dát svému partnerovi lásku a podporu, kterou si zaslouží, odhalit tak jeho pravé já a dokázat, že je nevinný,“ dodává Amitay.

Navzdory škále variant je stále velice časté, že ženy vrahů láká hlavně popularita, kterou spojení s odsouzenou celebritou přináší. Svoji roli hrají dál, i když partner zemře nebo se dvojice rozejde. Třeba jako Burtonová, která chtěla Mansona navštívit několikrát během jeho pobytu v nemocnici.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744