Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Manželky islamistů popsaly paranoiu a špiclování mezi bojovníky IS. Velitelé prchli, pěšáky nechávají „padnout jako ovce“

Manželky islamistů popsaly paranoiu a špiclování mezi bojovníky IS. Velitelé prchli, pěšáky nechávají „padnout jako ovce“

Uvnitř radikální organizace Islámský stát (IS), která bojuje o svou syrskou baštu Rakka, narůstá nespokojenost. Agentuře Reuters to sdělily manželky tuniských členů IS, kteří z města uprchli. Podle jejich výpovědi vedení IS nasazuje špiony do řad bojovníků, aby odhalilo nespokojence.

Chadudža Humríová řekla, že v Rakce zůstali jen řadoví členové, kteří mají „padnout jako ovce“. Velitelé uprchli. Vedení IS se podle ní obává puče a nedůvěřuje hlavně Tunisanům, protože právě oni kritizují způsob vedení skupiny.

„Můj manžel se bál. Na seznamu hledaných bylo 70 Tunisanů, chtěli je zastřelit. O IS se nedalo svobodně mluvit ani ho kritizovat, nikdy jste nevěděli, kdo poslouchá,“ říká žena, která uprchla před šesti měsíci na sever od Rakky do vesnice Ajn Ísá.

Všechny tři ženy - dvě Tunisanky a jedna Libanonka - se vydaly do Sýrie přes Turecko s nadějí, že jim IS umožní žít podle náboženských principů. Jejich očekávání se ale nenaplnilo. Tuniští bojovníci vedení IS označovali za bezvěrce, kritizovali jeho způsob správy Rakky a také prohlubující se rozdíly mezi veliteli a řadovými bojovníky.

Humríová řekla, že její muž kradl velitelům IS auta, aby získal peníze pro převaděče, kteří páru pomohli dostat se na území pod kontrolou kurdských milicí. Muže Kurdové zatkli, ji vyslechli a nechali na svobodě.

Druhou z žen, které hovořily s agenturou Reuters, je dvacetiletá Libanonka Núr Hudaová, matka dvou dětí. Její první muž padl v boji. Ženy se poznaly v domě, kde IS pod zámkem držel vdovy po svých členech. V přeplněných pokojích ženy i s dětmi čekaly, zda si je vyberou další členové IS. Dělali to údajně jen podle slovního popisu vdov, který dodávala bojovníkům jedna členka IS. Muž, který dům spravoval, ženy vyměňoval za peníze nebo zbraně, velký zájem byl hlavně o německé pistole Glock.

Hudaová řekla, že její druhý muž byl zraněný na obou rukách, nebyl dočasně nasazován do boje a velmi dobře se staral o její děti. IS mu ale přestal vyplácet peníze.

Velitelům IS se říkalo v Rakce emír. Žili prý v těch nejlepších domech, oblékali se do lepších šatů, guvernér Rakky z IS vyčlenil nejvýznamnější a dobře placené pozice v administrativě příbuzným.

Koalice a oddíly, které nyní bojují o Rakku, odhadují, že ve městě je 3000 až 4000 bojovníků IS, i když velitelé uprchli. Ve městě zůstává podle OSN uvězněno asi 100 000 civilistů. Americké tajné služby se domnívají, že vedení vybudovalo novou základnu v Majádínu v provincii Dajr az-Zaur.

Do tábora v Ajn Ísá zatím přišlo kolem 7000 lidí, kteří prchali z Rakky. Mezi nimi je 20 rodin cizinců včetně Rusů, Tunisanů, Libanonců a Indonésanů.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744