Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Marion je žhavé želízko francouzských nacionalistů. Le Penová ale s účastí své neteře ve vládě nepočítá

Marion je žhavé želízko francouzských nacionalistů. Le Penová ale s účastí své neteře ve vládě nepočítá

Sedmadvacetiletá Marion Maréchal Le Penová patří k nejvýraznějším postavám francouzské Národní fronty, která platí za pravicovou a nacionalistickou stranu. Její teta a horká kandidátka na úřad příští francouzské prezidentky Marine Le Penová jí však ve své vládě nechce. Mladá politička se proto drží v pozadí a místo toho, aby se ukazovala v kampani své tety, soustředí se na parlamentní volby, které proběhnou jen několik týdnu po druhém kolem prezidentského klání. „V politice ale nezůstanu navěky,“ řekla Marion pro bruselský server Politico. 

„Probíhají tu neustálé útoky. Jste pořád v centru pozornosti. To je podstatou toho celého,“ uvedla mladá politička a neteř možné příští francouzské prezidentky Marion Maréchal Le Penová, když byla novináři dotázaná na její další působení v politice. „V politice nezůstanu celý svůj život. Je naprosto jisté, že v určitý moment ji opustím a budu dělat něco jiného,“ dodala během oběda v Paříži.

Taková chvíle ale ještě nenastala. Marion je považovaná za jednu z nejvýraznějších tváří francouzské extrémně pravicové strany Národní fronty, kterou vede její teta Marine, avšak zatím se nezdá, že by chtěla vyklízet pole.

V sedmadvaceti letech má celou politickou kariéru teprve před sebou. Do Národní fronty vstoupila v sedmnácti letech a v roce 2012 byla zvolena do Národního shromáždění jako nejmladší politička od dob francouzské revoluce. Ve svých postojích je ale mnohem radikálnější a konzervativnější než Marine Le Penová – například v oblasti migrace nebo sociálních otázkách, a má tak mnohem blíže ke svému dědovi a otci Marine Jean-Mariemu. Ten Národní frontu založil v sedmdesátých letech, ale byl z ní svou dcerou nedávno vyloučen kvůli antisemitským výrokům.

Marion sice svou tetu, která se podle průzkumů veřejného mínění s největší pravděpodobností probojuje do druhého kola, v prezidentské kampani podporuje, po jejím boku se ale neukazuje. Důvodem jsou spory mezi oběma ženami, které se vyhrotily minulý měsíc.

Marine Le Penová pro magazín Femme Actuelle uvedla, že pokud by byla zvolena do Elysejského paláce, neteři místo ve svém kabinetu nenabídne. „Moje neteř je poslankyní. Nic jí nedlužím. Nikomu nic nedlužím,“ uvedla šéfka Národní fronty a dodala, že Marion považuje za nezkušenou. Posléze se své výroky snažila mírnit, když své neteři volala a vysvětlovala jí, že je prohlásila pod tlakem ze strany novinářů. Marion k tomu dodala, že ambice působit v případné vládě Le Penové stejně nemá.

Podle mnoha analytiků ale Marion, která má přísnou katolickou výchovu, ale je rozvedená a doma má malou dceru, své poslední slovo ještě neřekla. Uvnitř Národní fronty se těší vysoké podpoře zejména zarytých zastánců jejího dědečka. K jejím hlavním tématům patří omezení migrace a kriminality, boj proti globalizaci, důraz na tradiční rodinu a ochrana francouzské identity. Je také odpůrkyní sňatků osob stejného pohlaví a staví se ostře proti potratům.

Jak upozorňuje již zmiňovaný server Politico, její šance může přijít zejména tehdy, pokud Marine Le Penová neuspěje v prezidentských volbách. Strana bude o svém novém vedení a zaměření rozhodovat v roce 2018 a jednou z horkých kandidátek i na samotnou předsedkyni je právě Marion.

Kdy proběhnou prezidentské volby ve Francii?
Dvoukolová prezidentská volba se koná 23. dubna a 7. května. Na francouzského prezidenta letos kandiduje celkem 11 politiků, kteří získali potřebných alespoň 500 podpisů od volených zástupců. Mezi favority patří šéfka francouzských nacionalistů Marine Le Penová, nezávislý centrista Emmanuel Macron, kandidát tradiční pravice François Fillon a kandidát radikální levice Jean-Luc Mélenchon.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744