Masakr, o kterém nevíte: Střety farmářů a pastevců v Nigérii mají tisíce obětí, armáda jen přihlíží | info.cz

Články odjinud

Masakr, o kterém nevíte: Střety farmářů a pastevců v Nigérii mají tisíce obětí, armáda jen přihlíží

Masakr, o kterém nevíte: Střety farmářů a pastevců v Nigérii mají tisíce obětí, armáda jen přihlíží
 

Nejméně 3641 obětí si od začátku roku 2016 po celé Nigérii vyžádaly boje farmářů s polokočovnými pastevci. V nové zprávě o eskalujících násilnostech mezi těmito komunitami to dnes uvádí lidskoprávní organizace Amnesty International (AI). Většina zaznamenaných úmrtí je z letošního roku, vláda ale prý k problému přistupuje laxně.

Podle agentury Reuters by mohl aktuální nárůst násilí promluvit do výsledků prezidentských voleb, které Nigérii čekají v únoru 2019. O obhajobu vítězství v nich bude usilovat současná hlava státu Muhammadu Buhari, který ale čelí obviněním, že neměří oběma stranám krvavého konfliktu stejným metrem. Reuters vysvětluje, že Buhari pochází z etnické skupiny Fulbů, stejně jako velká část pastevců.

Podle AI vláda selhává při vyšetřování mezikomunitního násilí a stíhání odpovědných osob, což přispělo k eskalaci bojů. Organizace zjistila, že 57 procent ze 3641 evidovaných úmrtí nastalo v roce 2018. Poblíž dějišť útoků, které trvají i hodiny nebo celé dny, se prý často nacházely jednotky bezpečnostních složek, avšak se zásahem otálely.

"Nigerijská vláda předvádí něco, co lze popsat jedině jako hrubou nekompetentnost, a selhala ve své povinnosti chránit životy svých obyvatel a ukončit stupňující se konflikt mezi pastevci a farmáři," uvedl ředitel nigerijské sekce AI Osai Ojigho. Výzkum jeho kolegů prý ukázal, že útoky z posledních let byly dobře naplánované a koordinované, přičemž útočníci měli k dispozici i kulomety či samopaly AK-47.

Reuters uvádí, že násilnosti jsou často vykreslované jako konflikt vycházející z etnických a náboženských rozdílů, neboť proti sobě stojí převážně muslimští Fulbové a převážně křesťanští farmáři. Řada odborníků a politiků ale údajně kořeny konfliktu vidí v soupeření o půdu, které vyhrocuje jednak rozšiřování zemědělských aktivit, ale také klimatické změny.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud