Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Masakr v Afghánistánu: Sebevrah z Tálibánu zabíjel v obrněném autě policisty i pohraniční stráž

Masakr v Afghánistánu: Sebevrah z Tálibánu zabíjel v obrněném autě policisty i pohraniční stráž

Nejméně 12 členů afghánských bezpečnostních sil bylo zabito při útoku Tálibánu na policejní ústředí v jihoafghánské provincii Kandahár. Informoval o tom dnes mluvčí kandahárské policie Zijá Durrání. Sebevražedný atentátník napadl v ukradeném americkém obrněném vozidle Humvee ve středu večer sídlo policie v oblasti nedaleko pákistánské hranice.

"Kolem 22:00 místního času (19:30 SELČ) se u sídla policie okresu Marúf odpálil sebevražedný atentátník ve voze Humvee. Dvanáct příslušníků bezpečnostních složek zahynulo a čtyři utrpěli zranění," uvedl mluvčí, jehož citovala agentura AFP.

Velitel pohraniční policie v Marúfu řekl, že usmrceno bylo 14 členů afghánských bezpečnostních sil - sedm policistů, čtyři členové rozvědky a tři pohraničníci. Počet zraněných stanovil na osm.

Mluvčí Tálibánu Karí Júsuf Ahmádí prohlásil, že Taliban se na několik hodin zmocnil okresu Marúf. Jakmile bojovníci ukradli zbraně a další materiál, okres opustili, dodal mluvčí. Místní představitelé toto tvrzení popřeli.

Tálibán, stejně jako teroristická organizace Islámský stát (IS), se přihlásil i ke středečnímu raketovému útoku na mezinárodní letiště v Kábulu. Útok se uskutečnil pár hodin poté, co do afghánské metropole dorazili na neohlášenou návštěvu generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a americký ministr obrany James Mattis. Rakety připravily o život jednu ženu a 11 dalších civilistů zranily. Při následné přestřelce byli zabiti čtyři údajní teroristé. Neupřesněný počet civilních obětí si vyžádal také následný americký nálet, zřejmě kvůli selhání techniky.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1