Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Masakr ve Španělsku měl být mnohem větší. Policisté objevili trhaviny a 120 propanbutanových lahví

Masakr ve Španělsku měl být mnohem větší. Policisté objevili trhaviny a 120 propanbutanových lahví

Španělská policie v rámci vyšetřování atentátů v Katalánsku dál pátrá po jednom z dvanácti členů teroristické buňky, která má na svědomí smrt 14 lidí. Ještě v sobotu hledala tři osoby, dvě z nich ale podle úřadů s největší pravděpodobností zemřely při středečním výbuchu v domě ve městě Alcanar. Právě zde radikálové připravovali bomby, pomocí kterých chtěli zřejmě spáchat mnohem větší atentáty. Oběti útoku v Barceloně a Cambrilsu si v neděli idé připomněli za účasti španělského krále na mši v katedrále Sagrada Familia.

Podle španělských médií policie po útoku stále pátrá po dvaadvacetiletém Maročanovi Younesovi Abouyaaquoubovi, kterého považuje za řidiče, jenž ve čtvrtek najel do lidí na barcelonské třídě La Rambla. Ředitel katalánské policie nepotvrdil, kdo byl řidičem bílé dodávky. Muž, po kterém policisté pátrají, podle něj mohl prchnout i do Francie, se kterou Katalánsko hraničí. Několik razií policisté dnes provedli ve městech Ripoll, kde už dříve zadrželi několik podezřelých, a v Manlleu.

V Ripollu působil také imám Abdelbaki Es Satty, který údajně zbytek teroristické buňky zradikalizoval. Podle španělských médií by mohl být Es Satty jedním z obětí středečního výbuchu ve městě Alcanar. V jednom z tamních domů teroristická buňka zřejmě připravovala bomby, došlo ale k nehodě a při výbuchu přišla o materiál a několik členů. Policie uvedla, že v troskách identifikovala těla dvou lidí. Jednoho těžce zraněného podezřelého v Alcanaru zadržela již dříve. Před spácháním čtvrtečního útoku v Barceloně policie nedávala explozi do souvislosti s terorismem, považovala ji za důsledek úniku plynu.

Katalánský ministr vnitra Joaquim Forn v neděli uvedl, že dvanáctičlennou teroristickou buňku se podařilo zneškodnit. Kromě čtyř zadržených osob a dvou, kteří zahynuli při výbuchu v Alcanaru, policie v pátek zastřelila pět radikálů při atentátu ve městě Cambrils.

Zneškodnění buňky už v sobotu ohlásil španělský ministr vnitra Juan Ignacio Zoido, katalánské úřady mu tehdy ještě protiřečily. Zoido v sobotu rovněž řekl, že se vláda rozhodla zachovat stupeň ohrožení terorismem na čtvrtém, tedy druhém nejvyšším stupni. Bezprostřední nebezpečí dalšího útoku nehrozí, řekl ministr. Přesto Madrid posílí bezpečnostní opatření, především na místech oblíbených turisty. Vyhlášení pátého stupně by vládě umožnilo povolat na pomoc armádu.

V barcelonské katedrále Sagrada Familia se v neděli uskutečnila mše za oběti atentátů. Zúčastnil se jí král Felipe VI. s manželkou, španělský premiér Mariano Rajoy, předseda katalánské vlády Carles Puigdemont i starostky Barcelony Ada Colauová a Cambrilsu Camí Mendozová. Nedokončená katedrála architekta Antoniho Gaudího je výrazným symbolem města.

Podle některých médií se měla původně stát právě katedrála terčem teroristického útoku, na jehož přípravu podle policie radikálové shromáždili v domě v Alcanaru až 120 propanbutanových láhví. V troskách domu policie našla také stopy trhaviny triaceton triperoxid (TATP), kterou použili teroristé i při atentátech v Paříži v roce 2015, v Bruselu loni v březnu a letos v Manchesteru. Po výbuchu domu v Alcanaru se radikálové rozhodli pro záložní plán a útočili pomocí aut.

Teroristické útoky v Barceloně a ve městě Cambrils si vyžádaly 14 obětí. Přes 120 dalších osob z 35 zemí světa utrpělo zranění, více než pět desítek jich je stále v nemocnici, z toho dvanáct v kritickém stavu. Mrtvé kromě Španělska potvrdily Itálie, USA, Kanada, Belgie a Portugalsko.

K oběma atentátům se prostřednictvím agentury Amak přihlásila teroristická organizace Islámský stát.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1