Články odjinud

Masakrům sotva zabrání, ale přesto se počítá. Trump navrhl zákaz doplňku, který dělá zbraně ještě hrozivější

Masakrům sotva zabrání, ale přesto se počítá. Trump navrhl zákaz doplňku, který dělá zbraně ještě hrozivější

Americký prezident Donald Trump oznámil, že chce v USA zakázat doplněk zbraní, který umožňuje pálit s nimi prakticky nepřetržitě jako z hůře dostupné automatické pušky. Podle sdělení Bílého domu Trump rovněž zvažuje navýšení věkového limitu pro koupi zbraní. Informovala o tom agentura Reuters. Trump tak reaguje na tragickou střelbu ve floridské škole z minulého týdne.

"Před chvíli jsem podepsal dokument, který žádá generálního prokurátora, aby navrhl zakázat součástky, se kterou lze z legálně držené zbraně vytvořit samopal," uvedl Trump.

Podle agentury Reuters by americký prezident takto obešel Kongres, kde podobný legislativní návrh zatím neprošel, a to navzdory loňskému masakru v Las Vegas, při kterém útočník automatickou puškou zabil 58 lidí.

Snahy zavést přísnější pravidla při prodeji střelných zbraní byly dosud v USA marné, přestože řádění zběsilých střelců v zemi jen za posledních několik let zaplatily životem desítky lidí. Sám prezident omezení prodeje zbraní dosud nikdy nakloněn nebyl a netajil se podporou Národní asociace držitelů zbraní (NRA), mocné lobbistické organizace, která Trumpa podporovala ve volební kampani.

720p 360p
Střelba na Floridě

Mluvčí Bílého domu Sarah Huckabeeová Sandersová v úterý zároveň uvedla, že Trump zvažuje zvýšit minimální věkovou hranici pro koupi pušek v USA. Zřejmě jde o reakci na incident z minulého týdne, kdy devatenáctiletý útočník na floridské střední škole zastřelil 17 lidí.

Bílý dům v pondělí oznámil, že Trump podpoří zpřísnění systému bezpečnostních prověrek pro kupce zbraní.

Přestože nejnovější kroky stále nesplňují požadavky aktivistů bojujících za zpřísnění zákonu o držení zbraní, podle agentury Reuters reprezentují jistý posun v postoji prezidenta, který se během své volební kampaně v roce 2016 těšil podpoře zbrojní lobby.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud