Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Masivní hackerský útok vyřadil počítače po celém světě. Zbývá jen zaplatit a doufat, říká expert

Masivní hackerský útok vyřadil počítače po celém světě. Zbývá jen zaplatit a doufat, říká expert

Hackeři provedli obří úder na počítače po celém světě. Kybernetický útok tzv. ransomwarem postihl zatím minimálně 74 zemí, mezi nimi například Španělsko, Portugalsko, Itálii, Rusko nebo Vietnam. Útočníci ochromili i britské nemocnice a po uživatelích požadují „výkupné“. Podle odborníků lidem prakticky nezbývá jiná možnost než zaplatit. Přinejmenším v některých případech se jedná o částku přes 7 000 korun.

Útok masivně postihl hlavně španělské firmy bez ohledu na místo působiště. Telekomunikační společnost Telefónica v prohlášení uvedla, že si potíže uvědomuje, ale její klienti a služby prý „nejsou v ohrožení“. V Itálii mají problémy zase na univerzitách, v Anglii v nemocnicích a na pohotovostech. Virus napadl i americkou doručovací společnost FedEx.

„Podnikáme kroky k nápravě tak rychle, jak je to jen možné, cituje BBC z prohlášení firmy.

„Je to velký útok, který zasáhl organizace napříč Evropou ve škále, jakou jsem ještě neviděl,“ tvrdí bezpečnostní architekt Kevin Beaumont. „Bude se to pořád šířit dál. Stává se to největším kybernetickým útokem, jaký jsem kdy viděl,“ doplnil později pro CNN.

Jakub Křoustek ze společnosti AVG-Avast pro INFO.CZ řekl, že momentálně napočítal 75 tisíc případů napadení ransomwarem s názvy WannaCry, WanaCypt0r či WCry.

Je ale pravděpodobné, že počet napadených zemí poroste. Jiná společnost soustředící se na bezpečnostní technologie, firma Kaspersky, hlásí, že útok ransomwarem hlásí počítače ze 74 zemí po celém světě. Čeští uživatelé mezi postiženými zřejmě zatím nejsou. „Nemáme takové informace,“ odpověděl na dotaz INFO.CZ mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Rychlé šíření podle několika odborníků oslovených BBC naznačuje, že se nákaza rozšiřuje pomocí tzv. počítačového červa. To je program, který je schopný rozesílat kopie sama sebe na jiné počítače.

Existuje riziko, že hackeři mohli data společností ukrást nebo s nimi manipulovat. „Jestliže útočníci už poslali vzkaz, znamená to, že se do systému dostali a mají přístup k datům v počítačích. Mohou ho mít i několik měsíců, kdy se na akci připravovali a nyní ji jen spustili,“ říká pro INFO.CZ redaktor technologického webu Živě.cz Karel Javůrek.

Ransomware je mezi hackery stále populárnější. Speciální software zablokuje uživateli přístup k datům v počítači a žádá po něm výkupné. Nejčastěji ho žádá ve virtuální měně bitcoin.

„Pokud už se útočník do systému dostal, tak nezbývá než mu zaplatit a doufat, že poskytne klíč pro odblokování. Což je samozřejmě nejisté,“ konstatuje Javůrek.

Obrana proti ransomwaru je obecně komplikovaná. Běžné antiviry na ně nestačí a i další opatření mohou hackeři prolomit. Javůrek tak doporučuje obezřetnost. Důležité je podle něj zálohovat data, aby se případně dala obnovit, a dávat pozor na to, co si uživatelé stahují do počítačů.

Hackeři ochromili například britské nemocnice zapojené do systému NHS. Ty nyní odkládají veškeré neakutní záležitosti a snaží se přístup k datům obnovit. Skotská vláda oznámila, že se snaží napadné počítače izolovat, aby se nákaza nešířila. První ministryně Nicola Sturgeonová kvůli útoku svolala mimořádnou schůzi.

Někteří bezpečnostní experti útoky spojují se skupinou The Shadow Brokers. Ta minulý měsíc oznámila, že ukradla malware, který vyvinula a používala americká zpravodajská služba NSA.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1