Masivní záchrana ve Středozemním moři. Pobřežní stráž vytáhla z přeplněných člunů na 1400 migrantů | info.cz

Články odjinud

Masivní záchrana ve Středozemním moři. Pobřežní stráž vytáhla z přeplněných člunů na 1400 migrantů

Na 1400 migrantů bylo dnes zachráněno z několika přeplněných člunů a lodí ve Středozemním moři, oznámila italská pobřežní stráž. Na palubě plavidel byli nalezeni i dva mrtví. Celkem jedenácti záchranných operací se účastnily lodě italské pobřežní a finanční stráže, dále plavidla unijní mise Sophia a několika nevládních organizací, napsala agentura Reuters.

Migranti chtěli Středozemní moře překonat v jedné větší lodi, sedmi nafukovacích a třech menších dřevěných člunech. O národnosti zachráněných ani mrtvých agentury neinformovaly.

Posádka lodě, kterou provozuje španělská nevládní organizace Proactiva Open Arms, vyzdvihla v nebezpečných podmínkách z přeplněné lodi 400 osob a na palubě nalezla jedno mrtvé dítě. Organizace později informovala, že mezi zachráněnými bylo 175 žen a 75 dětí.

Podle italského ministerstva zahraničí bylo v zemi vysazeno od počátku roku 974 zachráněných migrantů, což je o 60 procent méně než ve stejném období loni.

Po uzavření takzvané balkánské cesty v roce 2016 se hlavním koridorem migrantů a uprchlíků při cestě do Evropy stala cesta ze severní Afriky přes Středozemní moře do Itálie.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

Loni se do Evropy touto cestou dostalo 119.000 migrantů, což je o třetinu méně než v roce 2016. Ke znatelnému poklesu došlo zejména po srpnové dohodě Říma s tripoliskou vládou, na jejímž základě Italové Libyjcům poskytují výcvik a pomoc v boji proti pašerákům lidí a posílili libyjskou pobřežní stráž. Itálie také regulovala záchrannou činnost nevládních organizací ve Středomoří.

Imigrace se v Itálii stala jedním z hlavních témat před březnovými volbami. Vládnoucí Demokratická strana chce loňským poklesem počtu migrantů doložit, že nyní migrační krizi zvládá.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud