Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Masové protesty v Rusku cloumají parlamentem. Proti premiérovi se postavily i vlivné tváře jeho strany

Masové protesty v Rusku cloumají parlamentem. Proti premiérovi se postavily i vlivné tváře jeho strany

Nedělní masové demonstrace proti korupci a zneužívání moci v nejvyšších vrstvách státní moci se dostaly na pořad jednání obou komor ruského parlamentu. Komunistický senátor Vjačeslav Marchajev navrhl prověřit majetkové poměry premiéra Dmitrije Medveděva, jehož údajně nelegálně nabyté jmění bylo jedním z hlavních důvodů víkendových protestů. Podle pořadatelů vyšly o víkendu do ulic desítek měst desetitisíce demonstrantů. Policie stovky z nich zadržela.

Pochody a demonstrace ve zhruba 80 ruských městech vyvolal opoziční předák Alexej Navalnyj zveřejněním filmu, který obsahoval informace o majetku předsedy ruské vlády, jehož hodnota prý dalece přesahuje Medveděvovy legální příjmy.

Kreml na obvinění prakticky nereagoval, vládní mluvčí označila obvinění za kampaň, kterou nestojí za to komentovat. Během demonstrací bylo jen v Moskvě podle organizátorů akce zadrženo kolem tisíce lidí.

Marchajevův návrh podpořila senátorka Ljudmila Narusovová, vdova po významném ruském politikovi Anatoliji Sobčakovi. Šéfka Senátu Ljudmila Matvijenková nejprve návrh ignorovala, později prohlásila, že pokud bude oficiálně předložen, podpoří ho.

„Nemůžeme se tvářit, že se nic neděje, nelze schovávat hlavu do písku,“ řekla Matvijenková, senátorka za hlavní vládní stranu Jednotné Rusko, které Medveděv předsedá. „Vše, co se děje kolem demonstrací, je třeba analyzovat, státní moc musí s lidmi aktivněji pracovat, aby pochopila, co jim vadí a proč protestují,“ prohlásila šéfka Rady federace.

Šéf menší parlamentní strany Spravedlivé Rusko Sergej Mironov dnes Medveděva přímo vyzval, aby odpověděl na otázky položené v Navalného filmu. „Mlčeti neznamená vždycky zlato, je třeba odpovědět nejen autorům filmu, ale hlavně milionům občanů, kteří se ptají na premiérův majetek,“ prohlásil Mironov na schůzi Státní dumy. Připomněl, že na přelomu let 2013 a 2014 vyšli na kyjevská náměstí Ukrajinci rozhořčení právě korupcí v těch nejvyšších vrstvách.

Členové komunistické frakce, druhé nejsilnější v dolní komoře ruského parlamentu, dnes navrhli vytvoření zvláštní vyšetřovací komise, která by se podezření Medveděva z korupce věnovala.

Vyšetřit okolnosti policejního zásahu proti demonstrantům se dnes rozhodla ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová. Požádali ji o to podle agentury Interfax ředitel hnutí Za lidská práva Lev Ponomarjov a předsedkyně moskevské Helsinské skupiny Ljudmila Alexejevová, vůdčí osobnost sovětského a ruského disentu.

Výzvy ruských politiků ke smířlivějšímu přístupu k protestům zdaleka neznamenají souhlas s názory opozičního vůdce Navalného a dalších organizátorů nedělních demonstrací, upozorňují zpravodajové západních médií. Podle agentury Reuters jsou spíš projevem překvapení z masové účasti Rusů a zejména mladých lidí, kteří velkou většinu svého života prožili v éře prezidenta Vladimira Putina. Zájem na klidu ve společnosti má Kreml i proto, že příští rok na jaře čekají Rusko prezidentské volby.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744