Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mayová chce tvrdý brexit. Co to znamená pro Evropu?

Mayová chce tvrdý brexit. Co to znamená pro Evropu?

Spojenec, nebo cizinec? Britská premiérka Theresa Mayová nastínila, jak přesně si do budoucna představuje vztah ostrovní monarchie a Evropské unie. Potvrdila, že Spojené království se od unie odtrhne úplně. Nezůstane ani členem jednotného evropského trhu. Přesto chce řadu dosavadních pravidel ukotvit v nových individuálních smlouvách a „zůstat přítelem“. Co vše se s odchodem Británie změní?

 

Společný evropský trh 

Spekulovalo se, zda Velká Británie zůstane i po brexitu členem unijního jednotného trhu. Ten momentálně zahrnuje 28 členských států EU a čtyři další země (Island, Lichtenštejnsko, Norsko a Švýcarsko).

Symbolem volného trhu je záruka čtyř svobod. Volného pohybu zboží, osob, služeb a kapitálu. Právě to Mayová podle svých slov nemůže akceptovat. Jedním z bodů jejího programu byla totiž důkladnější kontrola hranic, což volný pohyb lidí prakticky vylučuje. Premiérka ale předpokládá, že vznikne individuální dohoda s EU, která část možností jednotného trhu zajistí. Na prohlášení Mayové prudce zareagovaly trhy, libra skokově rostla nejrychleji za osm let.

Celní unie

Země v ní mezi sebou uplatňují nulové celní poplatky a zboží tak nepodléhá žádné dovozní dani. Unie navíc upravuje společné celní sazebníky i vůči třetím zemím vně společenství.

Právě společné clo pro třetí země vadí příznivcům brexitu nejvíc. Británie si dle Mayové chce své dohody s ostatními státy dojednávat sama a nezávisle na politice EU. Premiérka by prý přesto ráda zachovala pravidla pro cla uvnitř Evropské unie. Podmínky pro nakupování ve Velké Británii by tak pro Čechy měly zůstat pravděpodobně stejné.

Důkladnější kontrola hranic

Jednou z priorit zastánců brexitu je důkladnější kontrola hranic. Mayová slibuje, že vláda bude mít přehled o tom, jací lidé do země vstupují. „Stále chceme, aby Británie lákala nejnadanější mozky, a budeme rádi, když tu budou studovat a pracovat. Ale musíme mít přehled o počtu lidí, kteří k nám z unie přicházejí,“ vysvětlila. Přesto zatím neupřesnila, jak konkrétně bude nová politika přísnějších kontrol vypadat. 

Zahraniční zaměstnanci v Británii (snad) zůstanou

Mnozí se ptají, jaká bude situace imigrantů a zaměstnanců z dalších zemí unie, kteří už v Británii pracují. Podoba brexitu by podle Mayové měla zajišťovat práva občanů EU žijících v Británii a stejně tak práva Britů žijících v zahraničí. Cizinci, kteří nyní v zemi pracují legálně, by se tak neměli obávat vyhoštění. Jaký přesně bude status zahraničních zaměstnanců, zatím Mayová neupřesnila.

Zavádění změn bude postupné

Británii i Evropu čekají nepochybně velké změny. Aby nedošlo k šoku, budou se všechna nová nařízení zavádět postupně. V mezičase nebudou pravidla natolik striktní a úřady by měly částečně akceptovat stará i nová nařízení. V jednotlivých oblastech bude přechodné období trvat různě dlouho.

Podobu brexitu schválí parlament

Mayová už dříve oznámila, že vyjednávání o podobě odchodu z unie by měla začít v březnu, nicméně ve sledovaném projevu konkrétní datum nezmínila. Poprvé ale potvrdila, že o návrhu na vystoupení z unie budou hlasovat obě komory parlamentu. Zatím ale není jasné kdy, ani jaké přesné návrhy Mayová sněmovně předloží. Jednání o konkretních nových smlouvách s Bruselem by pak měla trvat asi dva roky.

Vztah k Irsku

Vystoupením Británie z Evropské unie by měla přestat být volně průchozí nejen hranice s Evropou, ale také hranice na Irském ostrově mezi Severním Irskem pod správou Británie a samostatnou Irskou republikou. Mayová ve svém vystoupení ale potvrdila, že by chtěla, aby hranice zůstala dále otevřená, přestože neuvedla, do jaké míry.

Premiérka rovněž lobovala za zachování jednoty Spojeného království. S brexitem totiž nesouhlasí velká část Skotů, kteří přemýšlejí o odtržení. „Jsme jedno království a jen společně můžeme využít příležitostí, které nás čekají,“ uvedla Mayová. Skotská premiérka Nicola Sturgeonová ale prohlášení Mayové považuje za „ekonomickou katastrofu“ pro Británii. Další referendum o odtržení Skotska je podle ní blízko.

Naděje i hrozby

Projev Mayové byl sebevědomý, nastínila Britům „růžovou“ budoucnost, ve které si konečně budou vládnout jen sami bez „evropského diktátu“. I přes odtržení od unie premiérka poznamenala, že „doufá, že Británie a Evropa budou nadále dobří přátelé a partneři“. Varovala však unii před tím, aby při vyjednávání o brexitu nabízela Británii nevýhodné smlouvy. „Lepší žádná smlouva, než špatná,“ pohrozila. To by ovšem mělo dopad nejen na obyčejné občany, ale i na velkou část obchodníků, kteří teď čekají, jak se budou vyjednávání o brexitu dále vyvíjet.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744