Mayová obviní z otravy agenta Rusko, odhaduje poslanec. Ve hře jsou sankce i vypovězení diplomatů | info.cz

Články odjinud

Mayová obviní z otravy agenta Rusko, odhaduje poslanec. Ve hře jsou sankce i vypovězení diplomatů

Předseda zahraničního výboru britského parlamentu Tom Tugendhat dnes v rozhlasové stanici BBC řekl, že útok nervovým plynem na bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dceru se jeví jako „státem sponzorovaný pokus o vraždu.“ Tugendhat očekává, že vláda z útoku obviní Rusko. Kvůli incidentu se dnes sejde Národní bezpečnostní rada. Schůzce tohoto vládního výboru a představitelů bezpečnostních složek bude předsedat premiérka Theresa Mayová.

„Čekáme, že předsedkyně vlády brzy učiní oznámení. Upřímně řečeno bych byl překvapen, kdyby neukázala prstem na Kreml,“ řekl Tugendhat s odkazem na spekulace, že za útokem na dvojici stojí Rusko. Moskva to popírá.

Mayová je podle britského tisku pod tlakem některých svých ministrů, aby vůči Moskvě zaujala tvrdší postoj, pokud se prokáže, že je Moskva v pozadí útoku. Downing Street ale opakovaně uvádí, že nelze nic podniknout, dokud vyšetřování neskončí.

Pokud se ukáže, že za otravou Skripala a jeho dcery je Rusko, má podle britského tisku vláda několik možností, jak reagovat. Může například ze země vypovědět ruské diplomaty a agenty, zavést finanční sankce vůči jedincům napojeným na Kreml nebo nevyslat národní tým na mistrovství světa ve fotbale, které se bude v létě konat v Rusku.

Rusko vs. USA autor: Radka Zítková; Martin Krepindl, Matěj Hanauer

Šestašedesátiletého Skripala a jeho třiatřicetiletou dceru Juliji našli kolemjdoucí v bezvědomí v neděli 4. března v centru jihoanglického města Salisbury. Od té doby jsou oba ve vážném stavu v nemocnici. Případem se zabývá přes 200 policistů z protiteroristické jednotky a v Salisbury na jihu Anglie operují i jednotky chemických specialistů. Podle nedělního prohlášení úřadů je dvojice v kritickém, ale stabilním stavu.

Hlavní ruská média naznačují, že za útok je zodpovědná sama Británie. Komentátor ruské státní televize Dmitrij Kiseljov, známý svými výpady proti Západu a chválou prezidenta Vladimira Putina, v neděli ve svém pořadu řekl, že jediným, kdo z útoku může těžit, jsou Britové. Motivem Londýna bylo podle něj „jednoduše přiživit (britskou) rusofobii.“ Kiseljovovy výroky jsou v Rusku obecně považovány za hlas Kremlu, podotýká agentura AP.

Bývalý agent ruských zvláštních služeb Michail Ljubimov v populárním deníku Komsomolskaja pravda uvedl, že Skripal je příliš malá ryba na to, aby Rusku stál za otravu. „Skripal byl poslán na Západ v rámci výměny (zadržených špionů mezi Ruskem a USA). To znamená, že je pro nás naprosto nezajímavý,“ uvedl Ljubimov.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud