Mayová terčem vtipů. Britská premiérka se zasekla v autě, u Merkelové pak s otevřením dohody o brexitu nepochodila | info.cz

Články odjinud

Mayová terčem vtipů. Britská premiérka se zasekla v autě, u Merkelové pak s otevřením dohody o brexitu nepochodila

Německá kancléřka Angela Merkelová odmítá další vyjednávání o dohodě o odchodu Británie z Evropské unie. Dnes to po setkání s britskou premiérkou Theresou Mayovou řekla svým spolustraníkům z Křesťanskodemokraticé unie (CDU), informovala agentura DPA.

O rozvodové dohodě mezi Británií a EU měl dnes hlasovat britský parlament. Kvůli tomu, že bylo hlasování předem určené k neúspěchu, ho premiérka Mayová v pondělí odložila a dnes se vydala na kontinent o situaci kolem brexitu jednat se svými partnery v EU. Merkelová prý věří, že se ještě najde řešení, protože většina britských poslanců si údajně nepřeje, aby Británie odešla z EU bez dohody.

Za hlavní sporný bod Merkelová označila otázku režimu na irské hranici v případě, že se Londýn a Brusel nedohodnou do července 2020 na budoucích podmínkách obchodních a jiných vztahů. Britští konzervativci se obávají, že řešení, které je obsaženo v dohodě o brexitu, by Británii dlouhodobě připoutalo k EU. Chtějí, aby pro tento režim existovala lhůta, což však Brusel odmítá.

Ještě před samotným jednáním britská premiérka uvázla v autě a ven jí musel pomoci člen ochranky. Mayová se kvůli tomu staral terčem vtipů. 

„Jak může Theresa Mayová očekávat, že vystoupí z Evropy (EU - pozn. ČTK), když ani nedokáže vystoupit z vlastního auta?“ komentoval drobný incident zpravodajský portál Politico.eu.

Na Mayovou na červeném koberci čekala Merkelová s asistentkou, která britské premiérce měla pomoci z vozidla a ukrýt ji před deštěm pod deštníkem. Nicméně i když opakovaně brala za kliku auta, dveře zůstaly zablokované. Uvolnit se je podařilo až po zásahu člena ochranky. Pak Mayová konečně mohla vystoupit a pozdravit usmívající se kancléřku.

Legraci z Mayové si dělal šéf britských labouristů Jeremy Corbyn. Prý se na kontinent vydala pro útěchu a aby si vyslechla příjemné věci. A toho se podle něho dočká, když se jí podaří vystoupit z auta.

Britská premiérka v pondělí odložila na dnešek plánované parlamentní hlasování o dohodě o rozchodu Británie s Evropskou unií. Hlasování bylo kvůli vnitropolitickým neshodám předem odsouzeno k neúspěchu. Dnes Mayová situaci řeší se svými evropskými partnery. Byla již u nizozemského premiéra Marka Rutteho, z Berlína se pak vydá do Bruselu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud