Mayová utrpěla historickou porážku. Britský parlament zamítl dohodu o brexitu | info.cz

Články odjinud

Mayová utrpěla historickou porážku. Britský parlament zamítl dohodu o brexitu

Britští poslanci dle očekávání neschválili dohodu o brexitu, kterou s evropskou sedmadvacítkou vyjednala premiérka Theresa Mayová. Proti bylo 432 poslanců, pro 202. Podle britských médií jde o historickou porážku britské vlády – takto drtivý výprask neutrpěla ve sněmovně více než sto let. Britská premiérka bezprostředně po hlasování vyzvala odpůrce dohody ke konstruktivnímu jednání, předseda labouristů Jeremy Corbyn podal návrh na vyslovení nedůvěry vládě. Sněmovna o něm bude hlasovat už ve středu večer. 

Přestože premiérka utrpěla drtivou porážku (o 230 hlasů), zatím nic nenaznačuje tomu, že by se chystala odstoupit. 

Její pozice se ale otřásá v základech. Proti dohodě o brexitu hlasovalo i 118 poslanců její vlastní Konzervativní strany, kteří by se při středečním hlasování o nedůvěře vládě mohli postavit proti Mayové. 

Jak ale hlasování o nedůvěře kabinetu dopadne, není zcela jisté. Poslanci ze severoirské strany DUP, o něž se menšinová vládu Mayové opírá, totiž už dříve avizovali, že sice dnes budou hlasovat proti brexitové dohodě, ale po hlasování samém potvrdili, že vládu při hlasování o nedůvěře podpoří.

Pakliže vláda hlasování ustojí, bude prý Mayová „v konstruktivním duchu“ jednat se svými kolegy i se zástupci parlamentní opozice. Vzhledem k naléhavosti problému je podle premiérky nutné soustředit se pouze na skutečně proveditelné varianty. Vláda se prý bude řídit dříve schváleným pozměňovacím návrhem, podle kterého má návrh o dalším postupu předložit do pondělka.

„Dnešní hlasování nám neříká nic o tom, co si tato sněmovna přeje,“ konstatovala Mayová po přesvědčivé porážce.

Možnosti pro „plán B“
Alternativami jsou odložení brexitu, předčasné volby, druhé referendum o vystoupení, hlasování o nedůvěře vládě, ale i neřízený brexit bez dohody.

Kromě toho ale Mayová ve svém vyjádření po neúspěšném hlasování, příliš nenaznačila, kam chce nyní proces britského odchodu z EU směřovat. Rovněž nezmínila odklad termínu brexitu, který je podle řady komentátorů v tomto okamžiku pro uskutečnění spořádaného odchodu nutností. Premiérka pouze uvedla, že je potřeba ukončit nejistotu a že „nejlepší cestou vpřed je odejít spořádaným způsobem s dobrou dohodou“.

Pokud by přece jen kabinet padl a nepodařilo se sestavit do dvou týdnů jiný, došlo by na předčasné volby.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v první reakci uvedl, že EU si nepřeje neřízený brexit. Británie by ale podle něj měla rychle vyjasnit svoji pozici, protože času zbývá málo.

Prezident Evropské rady Donald Tusk vyzval britskou vládu, aby zvážila odložení brexitu na neurčito. „Pokud dohoda není možná a nikdo nechce odchod bez dohody, tak kdo bude mít konečně odvahu říci, jaké je jediné pozitivní řešení,“ otázal se v bezprostřední reakci na twitteru Tusk. 

Češti europoslanci mluví po dnešním hlasování v britském parlamentu o novém Waterloo. Podle nich se zvýšila pravděpodobnost odchodu Británie z EU bez dohody, což hrozí poškodit i české zájmy.

„Nevím, jestli si tak historickou prohru May zasloužila, ale teď se může cítit jako Napoleon po Waterloo. Všechny možnosti se nyní zdají otevřené - nové volby, druhé referendum, odchod bez dohody, stažení článku 50. Dnešní večer měl přinést odpovědi, ale opak je pravdou,“ zveřejnila na svém twitteru europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM). 

„Brexit bez dohody by byl každopádně nejhorší možnou cestou, cestou chaosu a nejistot pro občany i byznys. S Velkou Británií bychom měli horší obchodní vztahy než třeba s Tureckem. Důsledky bychom pocítili všichni, pro Česko je Británie jedním z nejdůležitějších obchodních partnerů ve světě,“ uvedla v komentáři zaslaném ČTK Dita Charanzová (ANO).

Hospodářská komora ČR varovala před odchodem Británie z EU bez dohody. Firmy nebudou mít na přípravu dost času, zdůraznila.

Britská libra na odmítnutí rozvodové dohody reagovala prudkým posílením. Zatímco dosud oslabovala, poté, co poslanci dohodu odmítli, zamířila prudce vzhůru. Jakkoli výsledek hlasování by mohl způsobit politické otřesy a chaotický odchod Británie z EU, britská měna těžila z názorů, že rozsah porážky může zákonodárce přinutit k tomu, aby usilovali o další možnosti, soudí agentura Reuters.

Británie má unii opustit už 29. března, tedy za 73 dní.

Zásadní oznámení Mayové: Skončí jako šéfka strany a hledá se nástupce do čela vlády>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud