McJežíš na izraelské výstavě pobouřil arabské křesťany. Musí pryč, rozhodla starostka | info.cz

Články odjinud

McJežíš na izraelské výstavě pobouřil arabské křesťany. Musí pryč, rozhodla starostka

Umělecké vyjádření, nebo urážka náboženství, na kterou je třeba odpovědět i násilím? Ukřižovaný klaun známý jako Roland McDonald, který je jinak maskotem stejnojmenného řetězce s rychlým občerstvením, pobouřil arabské křesťany natolik, že napadli Muzeum umění v izraelské Haifě. Právě zde totiž probíhá výstava, kde bylo klauna imitujícího Ježíšovo utrpení možno spatřit. Tedy až dosud. Starostka Haify rozhodla o odstranění kontroverzního artefaktu, o což nakonec požádal i autor sám.

Finský umělec Jani Leinonen patrně nezamýšlel kritizovat náboženství, ale spíše již zmíněnou globální jídelnu. I proto na izraelskou výstavu s názvem „Sacred Goods“ neboli Posvátné zboží poskytl kromě McJežíše (McJesus) i druhý objekt, totiž McBuddhu. Tématem výstavy je totiž zbožštění konzumu v globalizované společnosti, což si lze opravdu vykládat všelijak.

A arabští křesťané, kteří žijí na severu Izraele, si ukřižovaného Rolanda vyložili jako urážku Ježíšova utrpení. Tedy i své víry. Jistě několik stovek se jich proto minulý týden shromáždilo před haifským muzeem, kde došlo k potyčkám s pořádkovou policií, která nakonec použila slzný plyn a zábleskové granáty. Nejméně tři příslušníci izraelských bezpečnostních sil byli zraněni, vzduchem létaly kameny i zápalné lahve.

Spor o kontroverzní dílo pokračoval úřední cestou. Arabští křesťané jsou izraelskými občany, tedy i voliči, úřady proto jejich stížnosti přinejmenším vnímají. Kupříkladu ministryně kultury Miri Regevová z pravicového Likud pohrozila, že její úřad přestane financovat muzeum v Haifě, pokud z něj McJežíš nezmizí. „Takové dílo nepatří do kulturní instituce podporované státem,“ uvedla, neboť jde o „zesměšňování kříže, nejdůležitějšího symbolu světového křesťanstva“. Regevová proto tvrdí, že vystavení McJežíše nelze obhájit svobodou uměleckého vyjádření.

Jiný názor zastává zástupkyně generálního prokurátora Dina Zilberová. „Není možné zastavit financování té které kulturní instituce jen kvůli vyznění výstavy,“ napsala s tím, že stát nesmí zasahovat do chodu uměleckých institucí. Jen na nich podle viceprokurátorky je, aby rozhodly o vlastních výstavách.

Samotný ředitel haifského muzea umění Nissim Tal vyjádřil především údiv nad tím, jaký se teď kolem Rolanda na kříži strhl křik. Výstava mající kritizovat společenskou adoraci konzumu prý probíhala několik měsíců zcela bez zádrhelů. Což ale není celá pravda: křesťanské iniciativy proti výstavě protestovaly už dříve, k vyhrocení sváru ale došlo až teď. Arabští křesťané se totiž cítili jako občané druhé kategorie, kterým radnice dostatečně nenaslouchá. „Kdyby tam vystavili Hitlera s Tórou, reagovali by (na radnici) okamžitě,“ konstatoval jeden z členů arabské komunity pro internetový portál Walla.

Situaci nakonec vyřešila starostka Haify Einat Kalischová-Rotemová, která ve středu rozhodla, že McJežíš zmizí návštěvníkům muzea z očí. A křesťanům se omluvila s tím, že lituje násilí, které ukřižovaný klaun vyvolal. Aby nebylo kolem výstavy zmatků dost, o odstranění svých děl z výstavy požádal i jejich finský autor. Prý kvůli bojkotu Izraele, na který si ovšem vzpomněl až po několika měsících.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud