Články odjinud

Meč islámu před branami. Sedm let po zlynčování Muammara Kaddáfího může Libyi vládnout jeho syn

Meč islámu před branami. Sedm let po zlynčování Muammara Kaddáfího může Libyi vládnout jeho syn

Plukovníka Muammara Kaddáfího, „šíleného psa Blízkého východu,“ jak jej kdysi nazval prezident Reagan, netřeba představovat. Někdejšího výstředního libyjského diktátora se zálibou v pestrobarevném tradičním oblečení a beduínských stanech stihl v říjnu 2011 konec ve stejném duchu, v jakém jej on sám a jeho režim připravil desítkám tisíc vlastních lidí. Zemřel jako krysa v odpadní rouře, potupně popraven vzbouřeneckým davem. Libyjci se radovali. „Na tento okamžik jsme čekali velmi dlouho. Muammar Kaddáfí byl zabit,“ pronášel Mahmúd Džibríl, předseda tehdejší Přechodné národní rady, „všechno z naší milované země zmizelo. Je čas zbudovat novou Libyii, sjednocenou lidmi; jeden národ, jedna budoucnost.“ A sen se mohl začít měnit v nekončící noční můru.

V Libyi, čtvrté největší africké zemi, jež by tu naši obsáhla dvaadvacetkrát, zuří od roku 2014 takzvaná druhá občanská válka. Ta první vedla během osmi měsíců v revolučním roce 2011 k definitivní porážce Kaddáfího režimu. Už rok poté psal britský deník Independent o tom, že se Libye ocitla v nejhorší politické a ekonomické krizi od svržení diktátora. Těžba ropy se takřka zastavila a vláda ztratila kontrolu nad rozsáhlými územími, jež ovládly milice. V celé zemi, v níž žije pouhých 6,4 milionu obyvatel převážné arabského a berberského původu s populacemi Tuaregů a Tibuů, začala narůstat míra násilí. Pár měsíců nato, po druhých parlamentních volbách v květnu 2014, z nichž vzešla kontroverzní „tobrúcká vláda“, se rozhořel občanský konflikt naplno. O téměř čtyři roky později nejsou Libyjci svému snu o „jednom národu, jedné budoucnosti“ o nic moc blíže.

Proces s nejistým výsledkem

Letošní rok slibuje velké změny, měly by totiž proběhnout další parlamentní a první prezidentské volby. Ty jsou nakonec jediným uskutečněným bodem z akčního plánu OSN, jenž byl zveřejněn na podzim loňského roku a měl pomoci k uklidnění situace v zemi. První krok počítal s úpravou politické dohody z roku 2015, jež sice dala vzniknout mezinárodně uznávané, avšak zcela paralyzované vládě. Poté se měla uskutečnit národní konference a nakonec referendum o ústavě a volby. Z toho všeho, zdá se, skutečně zbyly jen ty volby a ani s nimi to nebude tak jednoduché. Podle zpravodajky BBC Rany Jawad na ně země není ani v nejmenším připravená. A to navzdory tomu, že o nich už celé měsíce nemluví jen místní politici, ale také představitelé OSN a EU.

Po třech měsících roku 2018 se rozjela pouze registrace voličů. K volebním urnám tak bude moci jít 2,3 milionu Libyjců, tedy zhruba polovina všech oprávněných voličů. Optimisté hovoří o tom, že by volby mohly roztříštěnou Libyi sjednotit, pravděpodobnější však je, že ji ještě více roztříští. Pro klidný průběh voleb je zapotřebí, aby v zemi fungovaly instituce, aby byla dostatečně politicky vyspělá a aby státní bezpečností struktury sloužily zemi a jejímu lidu. Když jednu součást odeberete, budete mít před sebou proces s nejistým výsledkem: může to klapnout, můžete skončit s diktátorem u moci, anebo připravíte kulisy pro sérii vojenských převratů. Pozice Libye je extrémně nezáviděníhodná, protože žádný z těchto pilířů demokracie nemá k dispozici.

Proč vlastně mezinárodní komunita tak naléhá na konání voleb, když si všichni uvědomují, jak riskantní jejich předčasné pořádání může být? Protože je potřeba se z té slepé uličky, v níž se Libye ocitla, nějak dostat a navíc je to možnost, jak ukázat, že se o řešení nějakým způsobem zasazuje. Nejaktivnější je na tomto poli údajně Francie.

Libye nicméně nemá ještě ani platnou ústavu. Její stávající, rozpracovaná verze se navíc nelíbí všem a byla napadena u soudu. V únoru rozhodl libyjský Nejvyšší soud, že není v pravomoci nižších soudů o ústavě rozhodovat, a vydláždil tak cestu k referendu. To ovšem vůbec netěší ty, kdo doufají, že by je volby potvrdily v současných úřadech. Referendum totiž nemusí dopadnout dobře a volby by se tím pádem odsunuly na neurčito. Raději by tedy, aby se pouze pozměnila dočasná ústava a hlasování proběhlo. Volby v roce 2014 uvrhly zemi do druhé občanské války během jednoho desetiletí. Tehdy proti sobě ale stály podstatně méně organizované znepřátelené skupiny a politické rozpory se zdály být ještě jakžtakž zvládnutelné.

Kaddáfího dědic

Zajímavé překvapení přichystal seznam potenciálních prezidentských kandidátů. Vedle těch očekávaných – předsedy libyjské prezidentské rady Fájize as-Sarrádže, generála Chalífy Haftara, jenž ovládá východní část země, a byznysmena Abdalbásita Iqtíta s těsnými vazbami na USA a Katar – se objevilo i méně pravděpodobné jméno: Sajf al-Islám („Meč islámu“) Kaddáfí. Podle jeho mluvčího Básima al-Hášimího as-Súla, propustili Sajfa členové milice vloni v létě, na veřejnosti jej nicméně nikdo neviděl už tři roky. „Sajf se těší podpoře hlavních libyjský kmenů a nabídne lidu opatření, která ve spolupráci se všemi libyjskými frakcemi stabilizují zemi v souladu s libyjskou geografií,“ sdělil egyptskému deníku Al-Masrí al-jawm.

Sajfovu kandidaturu oznámili členové jeho týmu na tiskové konferenci v Tunisu před dvěma týdny. „Humanitární situace se zhoršuje a budoucnost je nejasná. Mnozí Libyjci dnes věří, že jediný, kdo může zemi zachránit, je Sajf al-Islám,“ tvrdil v rozhovoru pro deník Al-Arabí al-džadíd libyjský bojovník za lidská práva Chálid al-Ghawíl. Z toho, že je Kaddáfího syn stále stíhaný Mezinárodním trestním soudem, jenž jej obviňuje z válečných zločinů, kterých se měl dopustit během revolučního roku 2011, si jeho přípravný tým nic nedělá. „Nemohou ho odsoudit dvakrát,“ nechal se slyšet Ajman Boras z Kaddáfího týmu. Sajf al-Islám byl už odsouzen v nepřítomnosti k popravě kulkou v roce 2015 a na svobodu se dostal po šesti letech zajetí díky amnestii. V současné době se údajně stále zdržuje v Zintánu, pod ochranou spřátelených kmenů. Tam, kde zůstávají evropští komentátoři, pokud jde o šance Sajfa al-Isláma na prezidentské křeslo, ledově klidní, ti arabští to vidí trochu jinak.

Tvář bývalého režimu

Od roku 2000 měl dnes pětačtyřicetiletý Muammarův syn za úkol pomáhat při zlepšování vztahů se Západem. V zemí býval tento anglicky plynně hovořící absolvent London School of Economics vnímaný jako reformista, vždy působil uhlazeným dojmem, věnoval se charitě a často vystupoval jako lidská tvář libyjského režimu. Poté, co se proti jeho otci v roce 2011 zvedlo povstání, semkla rodina řady a Sajf byl posléze obviněn z podněcování násilí a vraždění protestujících. Povstalci mu navíc nikdy neodpustili televizní vystoupení, při kterém zamával prstem do kamery a nazval je „krysami“. Měsíce se skrýval, nakonec byl zadržen při pokusu o útěk do Nigérie. Později se objevily snímky, na nichž mu chybělo několik prstů.

Při oznámení Sajfovy kandidatury hovořil je mluvčí mimo jiné o „nenávisti křižáků vůči islámu a libyjskému bohatství“, což jasně odkazuje na navázání spolupráce s islamisty. S těmi má koneckonců mladý Kaddáfí už své zkušenosti, v letech 2005 až 2006 sehrál zásadní roli při urovnání vztahu Muslimského bratrstva s otcovým režimem.

Svou roli samozřejmě sehraje také podpora kmenů, které mají v Libyi zásadní slovo i v otázce voleb. Sajf al-Islám patří ke klanu Kaddáfíjů, který je menší a méně vlivný než například veliké klany al-Warfalla nebo al-Muqáriha, ale patří jim oblast v samotném srdci Libye. To jim umožňuje navazovat blízké vztahy s ostatními klany na jihu, západu i východu. Pokud by dokázal Sajf al-Islám dostatečně vytěžit svou kmenovou příslušnost, jeho šance by o poznání vzrostly.

Tradiční sunnitské rčení praví, že je lepší poslouchat špatného vládce, než nemít vůbec žádného. Pokud Libyjci skutečně uspořádají volby dojde, klidně bychom se mohli dočkat obnovení vlády Kaddáfíů. Na nic menšího se Sajf al-Islám od malička nepřipravoval.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818